Britové po brexitu zamíří do Německa, o německé občanství jich žádá rekordní počet

Rekordní počet Britů žádá důsledkem vystoupení Spojeného království z Evropské unie o německé občanství. Podle serveru CNN německý statistický úřad zaznamenal v roce 2016 nárůst britských žádostí o 361 % na 2865. 

Cizinci, kteří se chtějí stát občany Německa, jsou způsobilí k naturalizaci poté, co v zemi žijí nejméně osm let. Musí mít také dostatečné znalosti německého jazyka a zaplatit poplatek za podání žádosti.

Tento britský trend se však nevztahuje pouze na Německo. Počet Britů žádajících o zahraniční pasy vystřelil vzhůru poté, co Velká Británie loni v červnu odhlasovala ve všelidovém referendu brexit. Bezprostředně po hlasování vykázaly nárůst zájmu o občanství i další země EU včetně Itálie, Švédska, Polska a Maďarska. Irské ministerstvo zahraničí v lednu uvedlo, že žadatelů o irský cestovní pas ze Spojeného království je o 41 % více. Celkem bylo podáno skoro 65.000 britských žádostí. 

Spojené království má zahájit jednání o podmínkách odchodu z EU už příští týden. Obě strany by se měly dohodnout do března 2019. Britové tehdy pravděpodobně ztratí automatické právo žít a pracovat ve 27 zbývajících členských zemích Evropské unie. Mohli by také čelit novým omezením v oblasti cestování.

Britský pas dnes patří mezi nejsilnější na světě. Britové mohou cestovat do 157 zemí bez víz. 

I pro ostatní Evropany se Spojené království stává čím dál méně atraktivním místem. Kvůli brexitu se mnozí z nich rozhodli vrátit domů. Loni opustilo Británii 117,000 občanů jiných zemí EU, což představuje nárůst o 36 % oproti předchozímu roku. Důvodem odchodu evropských migrantů je nejen brexit a nejistota ohledně jejich právního statusu, ale také zpomalení hospodářského růstu a vyšší ceny. Propad kurzu libry a stagnující reálné mzdy pak také ze Spojeného království dělají čím dál méně přitažlivé místo, kde si vydělat.

 

 

Zdroj: Zet, CNN

 

 

Britové po brexitu zamíří do Německa, o německé občanství jich žádá rekordní počet Foto: Instagram/@dominguezzz90

reklama

Další články

  1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.