Britové by měli podle Camerona chtít zůstat v EU, pokud dojde k vyjednání lepších podmínek

V případě, že britští voliči v referendu rozhodnou o odchodu země z Evropské unie, bude se britská vláda muset postarat o nekomplikované zajištění tohoto kroku. Na stanici BBC to včera řekl britský premiér David Cameron. Ten rovněž řekl, že by toto rozhodnutí nepovažoval za správnou volbu. Cameron naopak vyjádřil naději, že Britové podpoří setrvání země v EU, jestliže se mu podaří vyjednat lepší podmínky britského členství.

Britský premiér se tak vyjádřil po čtvrtečním zveřejnění výsledků nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, podle kterého většina Britů změnila svůj názor na EU a v referendu, které se má konat do konce roku 2017, by opuštění unie podpořila.

„Britská veřejnost rozhodne. Musíme vyhovět tomuto rozhodnutí, ať už bude jakékoli,“ řekl Cameron. Na otázku, zda vláda vypracovává pohotovostní plán pro případný odchod z EU, Cameron řekl, že má plány pro sjednání nové dohody s EU a pro referendum. Pomáhá mu v tom státní správa. Pokud v tomto směru neuspěje, vznikne prý nová situace.

Podle agentury Reuters vyjádřil spolutvůrce kampaně za odchod z EU Arron Banks názor, že Cameronovu snahu o přeměnu vztahů EU a Velké Británie nebudou brát v Evropské unii vážně, pokud nebude vážně připraven ji opustit. Absence příprav na odchod tak podle něho sděluje unii i britským voličům, že vlastně opustit EU ani nechce a dohoda, které dosáhne, nebude mít ani hodnotu papíru, na kterém bude napsaná.

„Pro Británii by bylo nejlepší, kdyby zůstala v reformované EU,“ řekl včera Cameron. „Jsem si jistý, že bude dosaženo dohody v únoru,“ dodal. V únoru se koná příští summit EU v Bruselu. Pokud tomu tak bude, referendum by se mohlo konat už v létě.

Pokud v únoru k dohodě nedojde, referendum by se odložilo „na září nebo ještě později“. „Mnohem víc mě zajímá obsah dohody, než načasování,“ upozornil Cameron.

Premiér také řekl, že má v úmyslu setrvat ve své funkci v čele vlády bez ohledu na to, jak referendum dopadne, tedy i v případě, že Britové se nebudou řídit jeho doporučením.

Cameron zdůraznil, že jeho kontroverzní žádost o omezení britských sociálních dávek pro občany z jiných unijních zemí, jejímž cílem je snížení migrace do Velké Británie, je „stále na stole“. Dodal nicméně, že je připraven přijmout alternativní návrhy v případě, že by měly „stejný účinek“.

 

 

Zdroj: ČTK

Britové by měli podle Camerona chtít zůstat v EU, pokud dojde k vyjednání lepších podmínek Foto: Shutterstock.com: Britský premiér David Cameron

reklama

Další články

  1. USA vyslaly bombardér nad Korejský poloostrov

    Společnost ·

    Americký bombardér B-52 dnes přeletěl nízko nad územím spojenecké Jižní Koreje. Šlo o demonstraci síly USA po středečním severokorejském jaderném testu, napsala agentu…

  2. Alter Eko: Vývoj měnové politiky v roce 2016

    Byznys ·

    Od krizového roku 2008 hraje měnová politika ve finanční světě velkou roli. Postupné oživování ekonomik ale vyvolává diskuzi o tom, zda je toto monetární inženýrství j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.