Britové budou mít možnost blokovat svým dětem cestovní pasy

Britští rodiče, kteří mají obavy, že by jejich dospívající děti pod vlivem propagandy radikálů z hnutí Islámský stát (IS) mohli odcestovat do Sýrie nebo Iráku, budou moci požádat o odebrání jejich cestovních pasů. Počítá s tím nová vládní strategie proti extremismu, kterou dnes představí britský premiér David Cameron.

Smyslem tohoto opatření je narušit proud mladých Britů, kteří se nechávají zlákat ideologií radikálního hnutí Islámský stát, aby se přidali k této skupině, která ovládá značná území na Blízkém východě.

„Nová vládní 'Strategie proti extremismu' je jasným signálem změny, kterou jsme učinili, abychom se postavili této jedovaté ideologii s odhodláním, rozhodností a s cílem vybudovat větší Británii," prohlásí dnes britský ministerský předseda podle výňatků z připravovaného proslovu, které citovala agentura Reuters. Kdokoli, kdo bude odsouzen za trestnou činnost spojenou s terorismem nebo extremismem, nebude smět pracovat s dětmi a se zranitelnými skupinami obyvatel, řekne podle agentury Reuters dále Cameron.

Britský premiér už v neděli zveřejnil plán na investování pěti milionů liber (184 milionů korun) do podpory projektů, které budou bránit šíření propagandy extremistických skupin typu IS na internetu i jinde ve společnosti. Další peníze hodlá vláda utratit na projekt v příštích letech. Cílem je vybudovat celonárodní síť organizací, které by bojovaly proti všem formám extremistické ideologie.

List The Wall Street Journal napsal, že od zahájení konfliktu v Sýrii odcestovalo z Británie do Sýrie a Iráku více než 700 Britů.

 

Zdroj: ČTK

Britové budou mít možnost blokovat svým dětem cestovní pasy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.