Británie vyzve Rusko k vydání dvou mužů ve spojitosti se Skripalem

Velká Británie hodlá požádat Rusko o vydání dvou mužů podezřelých z útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Z něho Londýn obviňuje Moskvu. S odvoláním na vládní zdroje o tom v pondělí informoval deník The Guardian. Prokuratura již žádost sepsala a čeká se na její formální podání, upřesnil deník. Rusko s jakoukoli účastí na atentátu prostřednictvím novičoku nesouhlasí. Podle agentury TASS ruská ambasáda se ke zprávě o žádosti vyjádřila jako o neověřeném výmyslu.

Britská média již v polovině července uvedla, že policie identifikovala osoby podezřelé z útoku spáchaného v březnu v anglickém Salisbury. Úřady však tehdy odmítly potvrdit informace o tom, že jde o Rusy.

Podle dnešní zprávy britského deníku na případu pracovaly stovky policistů a agentů tajných služeb, kteří podrobně zmapovali pohyb zmíněné dvojice od příjezdu do chvíle, kdy zemi opustili. Média již dříve spekulovala o tom, že dvojice ruských agentů přiletěla do Británie krátce před útokem a bezprostředně po něm zemi opustila.

Skripal byl ruským tajným agentem, který ovšem vyzrazoval informace britské zpravodajské službě MI6. Do Británie se dostal v roce 2010 po výměně zadržených agentů. Z březnového útoku se on i jeho dcera zotavili.

Prezident Vladimir Putin ruskou odpovědnost za útoky opakovaně odmítl a incident vyvolal diplomatickou roztržku spojenou s masivním vyhošťováním diplomatů.

"Vůbec nevěříme takovýmto neověřeným výmyslům, které píší média," reagovala na zprávu ruská ambasáda v Londýně. Britské ministerstvo vnitra i prokuratura se k informacím deníku odmítly vyjádřit.

Podle agentury Reuters je pravděpodobné, že případnou žádost Moskva zamítne. Rusko nevydává své občany do jiných zemí. Británie učinila podobnou zkušenost již v souvislosti s vraždou jiného bývalého agenta Alexandra Litviněnka z roku 2006, kdy Moskva odmítla vydat lidi podezírané britskými úřady.

Novičokem, který vyvinul bývalý Sovětský svaz, se v červnu otrávili další dva lidé jen několik kilometrů od domu Skripalových. Zatímco žena v nemocnici zemřela, její partner se zotavil. Později vypověděl, že byl jed v lahvičce, která vypadala jako parfém. Policie událost stále vyšetřuje.

 

 

Zdroj: ČTK

Británie vyzve Rusko k vydání dvou mužů ve spojitosti se Skripalem Foto: ČTK/PA/Ben Birchall

reklama

Další články

  1. Firmě Danone prudce klesl zisk i tržby

    Byznys ·

    Producentu mléčných výrobků Danone v ČR loni klesl zisk na 656 000 korun z předloňských 62,8 milionu korun. Tržby se snížily o zhruba 138 milionu korun na 1,3 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.