Británie prý potřebuje více času, z nastoleného kurzu brexitu však neuhne

Británie potřebuje po ukončení brexitových jednání určitou přechodnou dobu, aby zmírnila dopady odchodu z Evropské unie, to však nemůže vést k váhavosti či přemýšlení o setrvání v unii. Shodli se na tom v sobotu dva přední ministři konzervativní vlády považovaní za protipóly v názorech na brexit. Jejich společné vyjádření naznačuje smír mezi rozdělenými křídly strany premiérky Theresy Mayové, uvedla agentura Reuters.

"Myslíme si, že omezené přechodné období bude důležité pro rozšíření našich národních zájmů a poskytnutí větší jistoty podnikům - nemůže však být nekonečné, nemůže se stát zadními vrátky k setrvání v EU," uvedli v článku pro dnešní vydání nedělníku Sunday Telegraph ministr financí Philip Hammond a ministr obchodu Liam Fox. Zatímco Hammond patří mezi zastánce mírnější varianty brexitu a před časem prohlásil, že by mu nevadilo ponechat například imigrační politiku prakticky beze změn, Fox razí tvrdou linii zpřetrhání zásadních vazeb s unií.

Po březnu 2019, kdy skončí dvouleté jednání mezi oběma stranami a Británie by měla opustit EU, by sice mělo podle ministrů nastat toto přechodné období, probíhat však bude již zcela mimo důležité struktury unie.

"Říkáme oba jasně, že v průběhu tohoto období bude Británie mimo jednotný trh (EU) a mimo celní unii a bude třetí zemí, nikoli součástí evropských dohod," uvedli konzervativní politici.

Oba připustili, že přísnější imigrační pravidla a omezení počtu přistěhovalců nebude znamenat automatické zastavení všech cest obyvatel EU za prací do Británie. Britské společnosti "musí mít možnost najmout si talenty, které potřebují, včetně těch z EU," uvedli ministři.

Z řad konzervativců dosud nezaznívají zcela jednotné názory na brexit a podle médií se Londýnu nepovedl začátek vyjednávání s Bruselem zejména kvůli neshodám na tom, co vlastně chce Británie vyjednat.

Podle průzkumu z počátku srpna 61 procent voličů nyní negativně hodnotí přístup britské vlády k rozhovorům o brexitu. Propad důvěry veřejnosti se prohlubuje od červnových předčasných parlamentních voleb, v nichž vládní konzervativci přišli o většinu v Dolní sněmovně. Vláda měla do voleb většinovou podporu veřejnosti. Nyní jen 35 procent dotázaných je přesvědčeno o tom, že se Mayové podaří dosáhnout "dobré" dohody o brexitu.

 

Zdroj: ČTK

Británie prý potřebuje více času, z nastoleného kurzu brexitu však neuhne Foto: PublicDomainPictures

reklama

Další články

 1. Trumpova nechtěná služba Nicolási Madurovi

  Společnost ·

  Po měsících útoků na neoblíbeného venezuelského prezidenta Nicoláse Madura se dnes ostatní země Latinské Ameriky za Venezuelu rázně postavily. Učinily tak ale na zname…

 2. V Česku se lidé hlásí nejvíce k pravici

  Společnost ·

  Více než třetina českých občanů se hlásí k pravé části politického spektra. Naopak sympatie se stranami nalevo od středu vyjadřuje necelých 27 procent lidí. Vyplývá to…

 3. Zákon o lobbingu znovu na scéně

  Společnost ·

  Po delší době bylo v rámci legislativního procesu opět otevřeno téma regulace lobbingu. Některé aspekty nově připravované právní úpravy popisuje v pořadu Právní okénko…

 4. Mattis: Válka s KLDR by byla katastrofa

  Společnost ·

  Válka se Severní Koreou by byla katastrofou a Spojené státy stále upřednostňují diplomatické řešení sporu. V době, kdy si Bílý dům a Pchjongjang vyměňují ostré výhružk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.