Británie podle Johnsona opustí EU, své vedoucí role v Evropě se ale určitě nevzdá

I navzdory tomu, že Velká Británie opustí Evropskou unii, se země nehodlá vzdát vedoucí role v Evropě. V rámci svého prvního jednání s ostatními zeměmi EU to sdělil nový britský ministr zahraničí Boris Johnson. Pro bývalého londýnského starostu a přední postavu v boji za brexit jde o první představení se v nové funkci.

Vůli Britů odejít z EU, vyjádřenou v referendu z konce června, je podle Johnsona třeba naplnit. „Ale rozhodně to neznamená, že opouštíme Evropu, že se vzdáváme své vedoucí role v evropské spolupráci nejrůznějšího druhu,“ poznamenal při příchodu na jednání, které se kromě jiného bude zabývat situací v Turecku po nezdařeném vojenském puči či bojem s terorismem. O tématech dnešní schůzky hovořil Johnson už v neděli večer s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou.

O brexitu samotném ale ostatní země a představitelé unie s Brity nehodlají formálně či neformálně jednat do té doby, než Londýn formálně spustí dvouletý vyjednávací proces podle článku 50 lisabonské smlouvy EU z roku 2009.

„Na setkání se svými kolegy z evropských zemí se velmi těším,“ dodal Johnson před schůzkou. Ministři z EU se na úvod dnešního jednacího dne setkávají také se svým americkým protějškem Johnem Kerrym.

 

 

Zdroj: ČTK

Británie podle Johnsona opustí EU, své vedoucí role v Evropě se ale určitě nevzdá Foto: Jacek Wojnarowski / Shutterstock.com: Britský ministr zahraničí Boris Johnson

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.