Británie nebude požadovat od firem oznámit podíl zahraničních zaměstnanců

Britská vláda nebude nutit firmy v zemi, aby informovaly úřady o počtech nebo seznamech zahraničních pracovníků. Stanici BBC to v neděli oznámil ministr obrany Michael Fallon. Ten to uvedl po široké kritice návrhu zveřejněného minulý týden jeho vládní kolegyní Amber Ruddovou. Ministryně vnitra kvůli podpoře zaměstnanosti Britů sdělila veřejnosti plán, jež má  firmy přimět oznamovat podíl pracovníků z ciziny na celkovém počtu zaměstnanců. Tento fakt způsobil mezi zaměstnavateli povyk.

„Chci jednoznačně potvrdit, že se to nestane, že nebudeme žádat firmy, aby uváděly výčet svých zahraničních pracovníků nebo aby je jmenovaly či identifikovaly,“ řekl Fallon. Podobně se podle agentury Reuters vyjádřila i ministryně školství Justine Greeningová.

Ruddová před několika dny vyzvala britské firmy, aby se více poohlížely po britských zaměstnancích a nesahaly po zahraniční pracovní síle. Podle ní je návrh jedním z mnoha, který vláda zvažuje k podpoře zaměstnanosti Britů.

Kabinet premiérky Theresy Mayové se cítí být zavázán výsledky červnového referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod země z EU, přičemž jedním z hlavních motivů bylo omezení imigrace a snížení počtu zahraničních pracovníků v zemi. Ruddová si však za svůj návrh vysloužila nařknutí z xenofobie a nálepkování společností.

„Myslím, že spoustu firem by rozladilo, kdyby měly pocit, že zaměstnávat lidi ze světa je považováno za něco ostudného,“ řekl Reuters Adam Marshall z britské obchodní komory.

Podle mínění některých expertů by podobné praktiky nevratně poškodily pověst Británie jako otevřené a svobodomyslné ekonomiky.

 

 

Zdroj: ČTK

Británie nebude požadovat od firem oznámit podíl zahraničních zaměstnanců Foto: Inna Sokolovska / Shutterstock.com: Britský ministr obrany Michael Fallon

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.