Británie může začít jednat o odchodu z EU, poslanci o tom rozhodli při posledním čtení

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v rámci třetího a závěrečného čtení schválili návrh zákona, který vládě premiérky Theresy Mayové umožňuje aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy. Spojené království tak může zahájit jednání o odchodu Británie z Evropské unie. Předloha se nyní dostane do horní komory parlamentu - Sněmovny lordů, jež by ji měla podle očekávání také schválit.

Pro návrh zákona se po třídenní debatě vyslovilo 494 poslanců, proti se jich postavilo 122. Ve druhém čtení minulý týden pro zákon zvedlo ruku 498 poslanců a proti hlasovalo 114. Několik opozičních poslanců zpívalo během závěrečného hlasování Ódu na radost, hymnu Evropské unie.

Proti svému předsedovi Jeremymu Corbynovi, který vyzval, aby zákon podpořili, se tentokrát postavilo 52 labouristických poslanců. Rebelie tak tentokrát byla ještě výraznější než během prvního hlasování, kdy proti zákonu hlasovalo 47 poslanců Labouristické strany.

V rozporu s předsedovým přáním se nakonec rozhodl hlasovat i dosavadní stínový ministr podnikání a energetiky Clive Lewis, který krátce před schvalováním zákona na svou funkci ve stínové vládě rezignoval.

Před konečným schválením zákonodárci odmítli všechny pozměňovací návrhy, a zákon tak Dolní sněmovnou prošel ve znění, ve kterém ho předložila vláda. Další změny však mohou navrhnout ještě členové Sněmovny lordů.

Především opoziční labouristé, skotští nacionalisté a liberálové se do zákona snažili prosadit úpravy, které by znamenaly větší vliv parlamentu na jednání o brexitu i na schvalování výsledné dohody. Jeden z návrhů požadoval například vypsání referenda o vyjednané dohodě s Bruselem.

Další z návrhů chtěl garantovat možnost zůstat v zemi i po brexitu těm občanům zemí EU, kteří v Británii žili v okamžiku loňského červnového referenda, ve kterém se většina hlasujících vyslovila pro odchod z evropského bloku. Dolní sněmovna tento návrh zamítla poměrem hlasů 332 ku 290. Podporu mu však vyjádřili i tři poslanci vládní Konzervativní strany.

Proces schvalování zákona by měl být hotov nejpozději do 7. března. Posledním krokem má být souhlas královny Alžběty II.

Zákon předložila poslancům vláda na základě rozhodnutí nejvyššího soudu, podle něhož podobný závažný krok musí kabinetu schválit parlament.

Mayová chce článek 50 lisabonské smlouvy podle dřívějších vyjádření aktivovat nejpozději od konce března. Podle některých informací by tak ale mohla učinit již 9. března na summitu EU v Bruselu.

 

 

Zdroj: Zet

Británie může začít jednat o odchodu z EU, poslanci o tom rozhodli při posledním čtení Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Měli by se mít investoři Snapchatu na pozoru?

    Byznys ·

    Společnost Snap Inc., provozovatel aplikace Snapchat, zveřejnila registrační dokument k primární veřejné nabídce akcií (IPO). Server Recode si všímá, že tento dokument…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.