Británie ještě před summitem EU předloží nové finanční vyrovnání

Británie chce ještě před prosincovým summitem Evropské unie předložit upravený návrh na vyrovnání svých finančních závazků vůči Bruselu. Dnes to v rozhovoru s BBC prohlásil britský ministr financí Philip Hammond. Na pátečním neformálním summitu EU v jihošvédském Göteborgu varoval předseda Evropské rady Donald Tusk britskou premiérku Theresu Mayovou, že pokud do začátku prosince nenastane posun především v otázce finančního vyrovnání, nebude moci prosincová vrcholná schůzka lídrů unijních zemí výstupové rozhovory do druhé fáze posunout.

"Pokud jde o summit, naše návrhy předložíme Evropské unii včas," řekl Hammond. Na dotaz moderátora, zda se k podání nové nabídky krátí čas, Hammond souhlasil. "Summit je za tři týdny, takže ano," řekl.

Mayová se v pátek ve Švédsku na okraj neformálního summitu, který se věnoval sociálním tématům, sešla s Tuskem a některými předsedy členských vlád, aby s nimi debatovala o britských finančních závazcích.

Britský premiérka uvedla, že je v zájmu Británie posunout jednání k obchodním otázkám a k budoucímu partnerství. Zároveň v této souvislosti naznačila, že je ochotná navýšit původní nabídku na vypořádání, která činí 20 miliard eur. To je ale zhruba třetina ze sumy, kterou Brusel od Londýna požaduje, poznamenal Reuters.

V říjnu dospělo 27 hlav států a vlád zemí EU k závěru, že po pěti jednacích kolech zatím ohledně tří základních témat první fáze brexitového vyjednávání není dostatečný pokrok. Než s Londýnem začne hovořit o budoucí podobě vztahů, chce 27 zemí EU dosáhnout alespoň základních obrysů dohody o právech občanů EU v Británii po brexitu, o irských hranicích a o finančním vyrovnání. Právě tam je zřejmě zatím dohoda nejkomplikovanější.

 

Zdroj: ČTK

Británie ještě před summitem EU předloží nové finanční vyrovnání Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Zemanovo zdraví by se mohlo stát tématem kampaně

    Společnost ·

    Otázka zdravotního stavu současného prezidenta Miloše Zemana by se podle marketingových expertů oslovených ČTK mohla stát jedním z témat kampaně před volbami hlavy stá…

  2. Babiše čekali na Národní třídě protestující

    Společnost ·

    S hlasitým odporem několika protestujících se v pátek ráno setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš při vzpomínce na Národní třídě. Obvinili ho ze zneuctění pietního mís…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.