Británie chce schválit zákon, který umožní shromažďovat data o telefonátech a e-mailech

Britská vláda připravila zákon, který má pomoci v boji s terorismem a umožnit policii i tajným službám shromažďovat údaje o telefonické a internetové komunikaci obyvatel země. Kontroverzní normu dnes hájil premiér David Cameron, který přislíbil její bleskové schválení parlamentem ve velmi neobvyklém zrychleném řízení.

Premiér David Cameron dnes oznámil, že pro zákon zajistil podporu tří hlavních politických stran v zemi, což bude pro jeho schválení dostačující. Zákonodárný sbor o něm má hlasovat ve zrychleném řízení, což je praktika používaná pouze ve velmi naléhavých případech.

Soud v dubnu prohlásil za protiprávní směrnici EU, která požadovala po telekomunikačních a internetových společnostech roční uchovávání záznamů o telefonátech a e-mailech jejich klientů. Británie proto podle Camerona okamžitě potřebuje zákon, který tajným službám umožní podobnou archivaci a nahlížení do záznamů. To je podle ministerského předsedy nezbytné kvůli boji s terorismem a organizovaným zločinem. „Jak ukazují události v Sýrii a Iráku, nyní nenastal čas, abychom snižovali svou schopnost zajistit lidem bezpečí,“ prohlásil Cameron na společné tiskové konferenci s předsedou koaličních liberálních demokratů Nickem Cleggem.

Pokud by zákon nebyl přijat, budou podle Camerona ze strachu před evropským postihem firmy záznamy o komunikaci mazat během týdnů, což rozvědkám prakticky znemožní přístup k datům podezřelých osob.

Norma však vyvolává kritiku řady lidí, zejména v souvislosti s aférou kolem amerických tajných služeb rozpoutanou loni jejich bývalým analytikem Edwardem Snowdenem. Z jím vynesených materiálů mimo jiné vyplynulo, že britská tajná služba GCHQ spolupracovala s USA na sledovacím programu nahlížejícím do soukromí milionů osob.

Organizace hájící občanská práva Britů tvrdí, že zákon umožní porušování jejich soukromí.

Vláda oponuje, že nový zákon není jen náhradou zrušené směrnice, nýbrž stanovuje rovněž řadu opatření, která zlepší dohled nad činností tajných služeb. Jde mimo jiné o každoroční vládní zprávy o tom, do jaké míry využili zpravodajci sledování komunikace, či vytvoření rady dohlížející na dodržování soukromí a svobod občanů.

Zdroj: ČTK

Británie chce schválit zákon, který umožní shromažďovat data o telefonátech a e-mailech Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.