Británie by se podle studie mohla stát největší ekonomikou v Evropě

Britská ekonomika by mohla do roku 2030 předstihnout Francii i Německo a stát se největší v Evropě. Vyplývá to podle agentury AFP ze studie britského hospodářského institutu CEBR. Studie rovněž předpovídá, že Čína v roce 2028 vystřídá Spojené státy na pozici největší ekonomiky světa.

Británie by podle studie měla těžit z rostoucí populace a relativně nízké daňové zátěže. Země je navíc ve srovnání s Německem a Francií méně zranitelná hospodářskými problémy v eurozóně.

Generální ředitel CEBR Douglas McWilliams upozornil, že britskou ekonomiku by mohlo v dlouhodobějším horizontu posílit případné vystoupení z Evropské unie, které by však mělo "velmi bolestivé" krátkodobé dopady. Britský premiér David Cameron slíbil, že uspořádá referendum o členství v EU, pokud jeho strana vyhraje volby v roce 2015.

Německá ekonomika se podle studie bude potýkat s negativními dopady stárnutí populace. CEBR nicméně upozorňuje, že Německo by mohlo těžit z případného rozpadu eurozóny. „Pokud euro skončí, budou vyhlídky Německa mnohem příznivější, píše se ve studii.

Francie bude podle CEBR patřit mezi západní ekonomiky, které si povedou nejhůře. Kromě obecných hospodářských problémů v eurozóně bude mít na její růst negativní dopad rovněž vysoká daňová zátěž.

Zdroj: ČTK

Británie by se podle studie mohla stát největší ekonomikou v Evropě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.