Británie by měla podle primárního práva v případě brexitu dva roky na vystoupení z EU

Pokud by se Britové rozhodli ve čtvrtečním referendu vystoupit z Evropské unie, tak by měli ještě dva roky na projednání dalších potřebných detailů. Tuto možnost dává členským státům osmadvacítky primární právo EU. Nejhorší variantou by však podle odborného asistenta z Katedry světové ekonomiky Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze Josefa Biče bylo, kdyby během dvou let došlo k domluvě o prodloužení této lhůty. Podkopalo by to sentiment investorů i samotných spotřebitelů.

„Primární právo EU dává možnost členským státům vystoupit z tohoto bloku. Jde o lhůtu maximálně dvou let, během nichž se musí nějakým způsobem dohodnout. Lhůta může být prodloužena. Každopádně pokud by se hlasovalo pro brexit, tak by obě strany čekala poměrně těžká vyjednávání,“ řekl Bič v pořadu Alter Eko.

Problémy v samotném rozchodu by poté způsobovaly vzrůstající nejistotu, jež by nešla ruku v ruce s ekonomickými zájmy. Nejhorší variantou by bylo, kdyby se obě strany dohodly na prodloužení lhůty. To by se zasloužilo o podkopávání sentimentu investorů, manažerů a v konečné řadě i spotřebitelů.

Nejvíce by tento negativní dopad pocítila samotná Velká Británie. Určitou zátěž by to ale znamenalo i pro samotnou Evropu. „V případě brexitu bude problém ve hledání kompromisu ohledně detailů, protože každý členský stát má bez pochyby své vlastní ekonomické zájmy. Já EU a vstup na vnitřní trh vnímám jako určitý kompromis, snahu o dosažení dobrého řešení pro každou členskou zemi nebo každou stranu,“ uvedl Bič.

Z tohoto hlediska by podle Biče došlo ke komplikaci ohledně docílení nové podoby například v oblasti voleného pohybu služeb. Především by šlo o otázku finančních služeb, jež hrají zejména pro Británii zásadní roli. Vnitřní trh EU je pro ni v tomto směru velice atraktivní.

 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Británie by měla podle primárního práva v případě brexitu dva roky na vystoupení z EU Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Odpůrci brexitu podle průzkumů posilují

    Byznys ·

    Podle dvou pondělních průzkumu veřejného mínění vzrostl po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové počet příznivců, kteří jsou pro setrvání v Evropské unii (EU).…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.