reklama

Británie vyvíjí novou laserovou zbraň za téměř miliardu korun

Britské ministerstvo obrany zadalo výrobu prototypu nové laserové zbraně. Projekt v hodnotě 30 milionů liber (947,3 milionu Kč) má ukázat, zda tato technika může zvýšit bojeschopnost britské armády. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Tyto takzvané zbraně s řízenou energií mají být schopny ničit i bezpilotní letadla, rakety, miny či minometné granáty.

Mohlo by vás zajímat

Testy nového systému v terénu se plánují na rok 2019. Zaměří se na to, jak je prototyp s to zachycovat a sledovat cíle v různé vzdálenosti a za rozdílného počasí nad zemí a nad vodou. Pokud budou zkoušky úspěšné, mohla by podle ministerstva armáda začít používat první laserové zbraně kolem roku 2025.

Technologie by mohla „pomoci ozbrojeným silám lépe bojovat proti nově vznikajícím hrozbám, kterým by mohly čelit,“ řekl Peter Cooper z výzkumného ústavu armády DTSL.

Například americká armáda testuje laserovou techniku již desítky let, technické překážky ale zatím podle všeho neumožnily její použití na bitevním poli. Americké válečné námořnictvo ale již testovalo v roce 2014 v Perském zálivu laserový systém zvaný Laws. Zbraň tehdy zasáhla z paluby vojenské lodě Ponce malé plavidlo a malé bezpilotní letadlo, poznamenala BBC.

 

 

Zdroj: ČTK, BBC

Británie vyvíjí novou laserovou zbraň za téměř miliardu korun Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BBC: Bojujte za Obamacare, vyzval Obama demokraty

    Společnost ·

    Prezident Spojených států amerických Barack Obama apeloval na demokraty, aby bránili jeho reformu zdravotnictví zvanou Obamacare. Tým nově zvoleného prezidenta Donalda…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.