Brigády 2017 aneb na co si dát pozor při hledání letního přivýdělku

Plánují si vaše děti nebo vy samotní přivydělat prostřednictvím letní brigády nějaké peníze? Máte jedinečnou šanci. Nabídka pracovních pozic je totiž oproti minulosti více než bohatá. I přesto by si lidé měli dát na mnoho věcí pozor. Členka Komory daňových poradců České republiky Lucie Rytířová říká, že brigádnici musí být obezřetní s ohledem na to, jaký typ smlouvy uzavírají. Lidé, kteří jsou na pracovním úřadě, musí zase nově brát v potaz, že nalezením brigády ztratí nárok na evidenci v úřadu práce. 

Z daňového pohledu je důležité se zaměřit na to, jaký typ smlouvy se uzavírá a kdo stojí za samotným zaměstnavatelem. S uzavřenou smlouvou mohou totiž vyplývat jiné povinnosti. Člověk pak může přijít k nepříjemnému zjištění, že je povinen odvádět daň nebo platit pojistné za sociální a zdravotní pojištění.

Pracovní trh v současnosti skutečně nabízí velké množství pracovních míst. Nabídka firem tak převyšuje počet zájemců o prací.

„Hrubé mzdy mohou být velmi individuální podle toho, o jaké odvětví se jedná. Netroufám si tak říct ani jednu částku, protože bychom mohli začínat třeba na 80 korunách a končit na pěti stovkách,“ řekla Rytířová na rádiu Zet.

Peníze vždy nemusí být ale vším. Před odsouhlasením nabídky je lepší zohlednit i ostatní kritéria. Může se jednat například o typ smlouvy.  

„To znamená, jestli se jedná o dohodu o provedení práce, o dohodu o pracovní činnosti nebo o nějaký jiný pracovní poměr,“ informovala Rytířová.

Brigádníci mohou ovšem narazit i na pracovní nabídku, kterou je možné vykonat pouze s živnostenským listem. Na základě toho všeho se poté odvíjí, kolik čistých prostředků z hrubé mzdy zbude.

Rozdíl mezi dohodou o provedení práce a dohodou o pracovní činnosti

Obě dvě tyto smlouvy se liší v počtu hodin, které je možné na základě nich odpracovat. V rámci dohody o provedení práce lze odpracovat ročně maximálně 300 hodin. Dohoda o pracovní činnosti nemá naproti tomu stanovený roční limit. Rozsah provedené práce nemá ale přesáhnout polovinu standardní týdenní pracovní doby.

„Zásadní rozdíly jsou ale v daňové oblasti. U dohody o provedení práce, pokud dohoda podle ní vyplacená nepřesáhne 10 tisíc korun měsíce, bude daň sražena plně zaměstnavatelem a nebude z odměny odváděno žádné pojistné na sociální zabezpečení ani zdravotní pojištění. Čistá odměna vyplacená podle dohody o provedení práce bude v tomto případě nejvyšší v poměru k poskytnuté hrubé mzdě,“ sdělila Rytířová.

U dohody o pracovní činnosti se odvádí standardní daň z příjmu fyzických osob prostřednictvím záloh. Odvádí se rovněž pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Výjimkou jsou poté minimální odměny, kde není třeba zdravotní a sociální pojištění odvádět. U částkách kolem pěti tisíc korun měsíčně se podle Rytířové pojištění odvádět musí.

„Jelikož se daň z příjmů poté počítá ze superhrubé mzdy, zahrnuje tedy i pojistné, které odvádí zaměstnavatel, tak i u té dohody o pracovní činnosti bude vyšší výsledná daň. Konkrétně jde pak o srovnání s dohodou o provedení práce. Čímž se trochu vracíme k té původní otázce, jestli stačí porovnávat nabídky pouze podle výše hodinové mzdy,“ řekla Rytířová. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s členkou Komory daňových poradců České republiky Lucií Rytířovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Brigády 2017 aneb na co si dát pozor při hledání letního přivýdělku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump se s Putinem poprvé setká na summitu G20

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se vůbec poprvé osobně setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem během summitu skupiny velkých ekonomik G20. Oznámil to Trumpů…

 2. Sony Music začne opět vyrábět vinylové desky

  Byznys ·

  Jedno ze tří největších hudebních vydavatelství světa, japonská firma Sony Music, obnoví po téměř 30 letech vydávání nahrávek na vinylových gramofonových deskách. Čtvr…

 3. Uber překročil hranici pěti miliard jízd

  Byznys ·

  Přední světový provozovatel alternativní taxislužby Uber překročil 20. května milník pěti miliard zprostředkovaných jízd. Sanfranciská společnost o tom ve čtvrtek info…

 4. Britská vláda těsně získala důvěru parlamentu

  Společnost ·

  Britský parlament dnes vyslovil důvěru vládě premiérky Theresy Mayové, když schválil vládní program na příští dva roky. Menšinový kabinet konzervativců, kteří nemají v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.