Brexitové vystřízlivění? V Británii je opět všechno možné, říká Palata

Britská vláda potřebuje ke spuštění procesu odchodu země z Evropské unie souhlas parlamentu. Ve čtvrtek to uvedl londýnský soud. Jeho rozhodnutí bylo překvapivé a opět nastoluje otázku, zda k takzvanému brexitu vůbec dojde. Podle komentátora a novináře Luboše Palaty je už možné cokoliv.

Další díly pořadu

Hlasy přívrženců tábora „remain“, že k aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy nemůže dojít bez souhlasu britského parlamentu, se braly jako zoufalá snaha situaci ještě zkomplikovat. „Žaloba dvou odpůrců brexitu se brala jako takový folklor, který nic nezmění na tom, že britská premiérka Theresa Mayová ve chvíli, kdy bude chtít, přijde do Bruselu a podá oficiální žádost o vystoupení Velké Británie z Evropské unie,“ řekl na rádiu Zet Palata. Ve čtvrtek ale přišlo prudké vystřízlivění. Příslušný soud v Londýně těmto hlasům dal za pravdu.

Vláda premiérky Theresy Mayové uvedla, že se proti verdiktu soudu odvolá. Jelikož se jedná o prvoinstanční rozsudek, má ho britská vláda šanci zvrátit. „Další stání je naplánováno na začátek prosince, takže uvidíme,“ dodal Palata. Právník vlády sdělil, že nejvyšší soud si již pro jednání o této věci vyčlenil termín od 5. do 8. prosince.

Zároveň je ale nutné se ptát, zda může být odchod Británie z evropského společenství ještě zvrácen. Před příslušným referendem se vyslovovaly tři čtvrtiny poslanců dolní komory Parlamentu Spojeného Království proti brexitu a zřejmě pro setrvání i hlasovali. „Na druhou stranu je tady ale problém, že v britské tradici se rozhodnutí voličů v plebiscitu bere opravdu velmi vážně a bude velkým problémem najít v britském parlamentu dostatek poslanců k tomu, aby něco takového odmítli nebo revokovali,“ poznamenal Palata.

To ovšem podle něj neznamená, že skutečnost nebude jiná. „Už to, že Velká Británie dodnes nepožádala o vystoupení z Evropské unie, je něco, co si lidé po brexitu vůbec nedovedli představit. Tam se opravdu čekalo, že hned druhý den přiletí David Cameron do Bruselu a žádost o vystoupení podá,“ řekl. V tuto chvíli je tak ve Velké Británii podle Palaty opět všechno možné.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Brexitové vystřízlivění? V Británii je opět všechno možné, říká Palata Foto: Michaelpuche / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Facebookový stroj na prodeje z reklamy zpomaluje

    Byznys ·

    Americká společnost Facebook varovala, že se její nárůst reklamních příjmů výrazně zpomalí v příštích několika měsících. Po zveřejnění kvartálních výsledků to oznámil …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.