Brexit se zatím na britské ekonomice nepodepisuje, ta pokračuje v růstu

Ekonomika Spojeného království ve čtvrtém čtvrtletí pokračovala v mírném růstu. Prozatím nevykazovala žádné známky zpomalení, které by mělo způsobit hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie. Hrubý domácí produkt (HDP) oproti předchozímu čtvrtletí stoupl o 0,6 procenta. Šlo přitom o stejné tempo, které vykazoval ve třetím kvartálu. Růst způsobili především spotřebitelé. Informoval o tom ve čtvrtek britský statistický úřad. Pokles kurzu libry ale podle ekonomů situaci v letošním roce zhorší.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že růst dosáhne 0,5 procenta.

Meziročně britská ekonomika vykázala růst o 2,2 procenta, což je také mírně rychlejší tempo, než se čekalo.

Za celý loňský rok se HDP zvýšil o dvě procenta. Oproti roku 2015, kdy růst činil 2,2 procenta, to znamená zpomalení. Růst byl však vyšší než v Německu, kde dosáhl 1,9 procenta. Británie tak loni patřila k nejrychleji rostoucím rozvinutým ekonomikám navzdory obavám, které vzbudilo červnové referendum o takzvaném brexitu.

Na růstu ekonomiky se podle Darrena Morgana ze statistického úřadu podílel zejména sektor služeb a spotřeba. Propad kurzu libry po referendu o brexitu a s ním související růst inflace ale podle většiny analytiků způsobí, že v letošním roce bude mít ekonomika potíže. Britská centrální banka předpovídá na konec letošní roku inflaci nad 2,7 procenta, očekává se ale, že odhad inflace ještě zvýší.

Na konci března má premiérka Theresa Mayová oficiálně zahájit rozhovory o vystoupení Británie z EU, což stupňuje vedle politické i ekonomickou nejistotu. Podle ministra financí Philipa Hammonda ale země vstupuje do jednání z pozice síly právě i díky odolnosti své ekonomiky.

 

 

Zdroj: ČTK

Brexit se zatím na britské ekonomice nepodepisuje, ta pokračuje v růstu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Rusko neočekává rychlé zlepšení vztahů s USA

  Společnost ·

  Rusko nemá žádné iluze, že během vlády prezidenta Donalda Trumpa dojde k rychlému tání ve vztazích mezi Ruskem a USA. Na půdě ruského parlamentu to ve středu uvedl tam…

 2. USA loni shodily více než 26 tisíc bomb

  Společnost ·

  Spojený státy loni shodily nejméně 26 171 bomb. Data vycházejí z článku zveřejněném portálem The Independent, které vypracoval Micah Zenko z Rady pro zahraniční vztahy…

 3. Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost

  Byznys ·

  Ve Sbírce zákonů dnes vychází novela zákona o střetu zájmů, který tím vstupuje v platnost. Část zákona, která postihuje podnikání vicepremiéra a ministra financí Andre…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.