Brexit nemá podle velvyslance prozatím vliv na vztahy Česka s Británií

Rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii se zatím neprojevuje v bilaterálních vztazích mezi Prahou a Londýnem, i když česká ambasáda zaznamenala po loňském referendu případy nevraživosti Britů vůči českým občanům. V zájmu Česka je, aby politické i ekonomické vztahy s Británií zůstaly na vysoké úrovni i po odchodu Británie z EU. Zároveň Praha hledá nové směřování česko-britské spolupráce, řekl v rozhovoru s ČTK velvyslanec v Británii Libor Sečka.

"Nemyslím si, že by v téhle chvíli byly nějaké jasné viditelné signály, že by dopad (brexitu na vztahy Česka s Británií) byl," řekl Sečka. S vyhodnocením ekonomických dopadů je podle něj třeba počkat na bilanci zahraničního obchodu za letošní rok. "Z těch pocitů - asi studenti víc zvažují, jestli mají jít do Británie, než tomu bylo dřív," podotkl velvyslanec.

Projevy nevraživosti Britů vůči Čechům velvyslanectví zaznamenalo, nejsilnější byly v období těsně po referendu o brexitu. "Teď si myslím, že se ta situace v zásadě uklidňuje," řekl Sečka. Zdůraznil však, že v každém případě, kdy čeští diplomaté zaznamenali problémy českých občanů, obraceli se na britské úřady i politiky.

"Využívali jsme našich možností, a to jsou politická setkání s představiteli vlády, pro tlumočení jakéhosi obecnějšího poselství, že atmosféra není dobrá a že je i na nich jako na politicích, jakou atmosféru budou vytvářet. Což oni akceptovali a brali to jako velmi vážnou věc, kterou se budou zabývat," uvedl Sečka.

Velvyslanec také uvedl, že je v zájmu Česka udržet i po odchodu Británie z EU dobré vztahy mezi Prahou a Londýnem. "My nemáme zájem na nějaké velké komplikaci vztahů formou nějakých celních opatření, protože by to mohlo dopadnout na náš export, a to není žádoucí," řekl. Připomněl, že český vývoz do Británie v roce 2016 činil 206 miliard korun a Británie se dlouhodobě řadí na čtvrté nebo páté místo mezi nejvýznamnějšími zeměmi, kam Česko vyváží zboží.

Jednání mezi EU a Británií o uspořádání obchodních i politických vztahů po brexitu zatím příliš nepokročila, což Sečka přičítá tomu, že Londýn nebyl na tento výsledek referenda připraven. Nepředpokládá ale, že by někdo usiloval o takzvaný tvrdý brexit, kdy by se vztahy zcela přerušily. "Já si nemyslím, že by někdo chtěl situaci vyhrocovat. Samozřejmě se bude hrát, bude se manévrovat, ale je v zájmu obou stran nějaký kompromis najít," řekl. Situaci by podle něj mohlo usnadnit i to, že Británie začíná dávat najevo připravenost přijmout přechodná období v některých oblastech, která by dala více času pro vyjednávání o sporných bodech.

Český velvyslanec také vnímá snahu Britů jednat o brexitu i s jednotlivými státy EU samostatně. "Samozřejmě otázka je, jestli je možné se na něčem dohodnout. Já nemám pocit, že to, co Britové dělají, by mohlo jednotu Evropské unie roztříštit," řekl.

Česko-britské vztahy by brexit podle Sečky narušit neměl. Česká diplomacie ale i tak hledá způsob, jak je nově naplnit, protože ani silné historické symboly, jako společný boj proti nacismu, pro budoucnost nestačí. Pro nové formy spolupráce chce česká ambasáda využít i sté výročí vzniku Československa, které připadá na příští rok.

"Připravili jsme program, který nazýváme Czech Republic 100, který se bude snažit na platformě toho výročí symbolicky ukázat sto nejlepších věcí České republiky. Ukázat Britům, že jsme dobrými partnery a že si můžeme být užiteční," řekl Sečka. Vyzdvihl přitom možnosti českých firem v nanotechnologiích, ve zdravotnické péči nebo tradiční automobilový průmysl. "To všechno bychom chtěli dát do nějakého základu nových moderních vztahů s Británií," řekl velvyslanec.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Brexit nemá podle velvyslance prozatím vliv na vztahy Česka s Británií Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Texas stále čelí záplavám, obětí přibývá

  Společnost ·

  Americký stát Texas i nadále bojuje se záplavami, jež způsobila bouře Harvey. Množí se zprávy o obětech, server BBC již například informuje o nejméně devíti úmrtích so…

 2. Mall.cz přišel o 750.000 hesel starších účtů

  Byznys ·

  Internetovému obchodu Mall.cz odcizili hackeři údaje až k 750.000 starších uživatelských účtů. Firma se proto rozhodla část hesel vymazat, aby zabránila jejich zneužit…

 3. Skončí Barcelona jako Benátky?

  Společnost ·

  Mnoho Španělů je čím dál víc frustrováno armádou turistů, kteří berou útokem centra měst, narušují život obyvatel a zatěžují místní zdroje. V roce 2016 navštívilo Špan…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.