Brexit může Londýn stát 1,3 bilionu korun: „Není to vydírání. Musí doplatit závazky,“ říká Palata

Velká Británie dnes Evropské unii formálně oznámí, že hodlá toto společenství opustit. Takzvaný brexit může ale zemi stát 50 miliard eur (asi 1,3 bilionu korun). Tyto peníze reprezentují závazky Velké Británie Evropské unii do konce sedmiletého unijního rozpočtu. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty je i v naše zájmu, aby se tento obnos podařil Evropské unii od Británie vymoci.

Takzvaný účet za brexit propočítává řada analytiků. Podle Alexe Barkera z nevládního think-tanku Centre for European Reform by suma za opuštění EU mohla dosáhnout až 72,8 miliard eur (1,97 bilionu korun). Evropská komise však zatím počítá se sumou 50 miliard eur, z čehož největší část půjde na dorovnání unijního rozpočtu, který Evropská unie jako celek plánuje na sedm let dopředu. Podle Palaty se tak nejedná o žádné vydírání. „Slyšel jsem k tomu jedno hezké přirovnání. Je to jako když jste v hospodě, objednáte rundu panáků a pak si rozmyslíte, že už jdete domů, ale tu rundu panáků ještě musíte zaplatit,“ dodal.

Palata také upozornil na to, že je i v zájmu České republiky, aby Británie své rozpočtové závazky splnila. „Je třeba říci, že velká část z toho, jsou i peníze určené na strukturální fondy pro střední a východní Evropu, takže i pro nás. Proto bude dobré, pokud se podaří od Velké Británie tyto peníze v rámci jednání vymoci nebo pokud Velká Británie sama přistoupí na to, že tyto peníze opravdu dluží a Evropské unii je zaplatí,“ řekl.

Nebude to jednosměrná cesta. I Evropská unie musí v souvislosti s tím doplatit Británii zase své závazky. Po dobu vyjednávání o brexitu, která podle plánu činí dva roky, bude totiž ještě stále Spojené království členskou zemí EU.

Britové si odchod z EU odhlasovali loni 23. června ve všelidovém hlasování. K volebním urnám tehdy dorazilo 72 % voličů a pro brexit se vyslovilo 51,9 % hlasů.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Brexit může Londýn stát 1,3 bilionu korun: „Není to vydírání. Musí doplatit závazky,“ říká Palata Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.