Brexit by nebyl katastrofou pro Velkou Británii ani pro EU, míní ředitel investiční společnosti

Generální ředitel přední britské investiční společnosti Schroders označil obavy ze zhroucení britské ekonomiky po případném odchodu ostrovního království z Evropské unie za přehnané. Obě strany by se v takovém případě dohodly na oboustranně prospěšném řešení, řekl Michael Dobson v rozhovoru s italským spisovatelem a publicistou Alainem Elkannem. Debata o takzvaném „Brexitu“ je podle Dobsona příliš zatížena emocemi a prospěla by jí racionalita.

Britská ekonomika si ve srovnání s kontinentální Evropou vede dobře, řekl Dobson. „Euroskeptici a eurofilové mluví příliš emocionálně o rozhodnutí, které by se mělo zakládat na faktech a dobrých informacích,“ řekl generální ředitel Schroders v rozhovoru zveřejněném na Elkannově webové stránce.

„Nemyslím si, že budeme hlasovat pro odchod. Pokud ale ano, dosáhneme s EU po několika letech dohody, která bude fungovat pro obě strany. Řeči o hospodářské sebevraždě nebo katastrofě jsou velmi vzdálené realitě,“ uvedl Dobson. Mluvčí společnosti Schroders agentuře Reuters sdělila, že zveřejněná vyjádření odpovídají Dobsonovým názorům.

Schroders je největší britskou investiční společností s akciemi na burze. Firma pro drobné a institucionální investory spravuje kolem 300 miliard liber (přes 11 bilionů korun).

Britský premiér David Cameron slíbil voličům, že do konce roku 2017 nechá vypsat referendum o dalším členství země v EU. Varoval, že bez reforem, které by přiblížily evropskou integraci představám Velké Británie, hrozí odchod britských ostrovů z unie. Nyní se mezi oběma stranami vedou jednání o požadavcích Londýna na reformy. Předseda Evropské rady Donald Tusk v dopise adresovaném unijním zemím uvedl, že dohoda by měla být dokončena v únoru.

 

Zdroj: ČTK

Brexit by nebyl katastrofou pro Velkou Británii ani pro EU, míní ředitel investiční společnosti Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.