Brexit: Británie ponechá platnost unijních zákonů do konce roku 2020

Spojené království ponechá v přechodném období po vystoupení z Evropské unie v platnosti unijní právní předpisy, aby zajistilo obyvatelům i podnikům právní kontinuitu a jistoty. Uvádí to podle agentury Reuters britská vláda v dokumentu k brexitovému plánu. Británie opustí Evropskou unii 29. března příštího roku a do konce prosince 2020 má trvat přechodné období pro hladké zvládnutí odluky.

Vládní dokument, z něhož Reuters cituje, připomíná European Communities Act (ECA), což je britský zákon z roku 1972, který Spojené království propojil s evropským blokem: "Náš názor je, že ponechání účinnosti ECA po omezenou dobu přechodného období je tou nejefektivnější cestou, jak zaručit kontinuitu a jistotu podnikům i jednotlivcům."

Z dokumentu vyplývá, že britská vláda má v úmyslu od ECA zcela odstoupit až po konci přechodného období. Do té doby bude Londýn respektovat nadřazenost unijních kontrolních a vymáhacích mechanismů včetně role Soudního dvora Evropské unie.

Británie 12. července zveřejnila svou vizi budoucích vztahů s unií, se kterou chce uchovat těsné vazby, bezvízový styk či volný pohyb zboží. Naproti tomu pro služby, které jsou jedním z motorů britské ekonomiky, plán předpokládá určitou flexibilitu, což v zásadě povede k omezenému přístupu na unijní trhy. Dohoda mezi Bruselem a Londýnem o brexitu ale stále není hotová, proto hrozí, že Londýn unii opustí neřízeně.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Brexit: Británie ponechá platnost unijních zákonů do konce roku 2020 Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet padělaných bankovek a mincí klesá

    Byznys ·

    Česká národní banka (ČNB) zadržela v prvním pololetí 1182 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v meziročním srovnání pokles o 16 procent, loni v pololetí Č…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.