Brazílie hubí přenašeče smrtelné horečky dengue, pomáhají v tom modifikovaní komáři

Brazílie jako první země na světě použila geneticky modifikované tropické komáry jako prostředek k vyhubení přenašečů nebezpečných nemocí včetně horečky dengue. Komáři kladou larvy do vody, a proto vědci uměle přizpůsobí jejich vývoj látce, která se ve vodě nevyskytuje. Poté oddělí samečky od samiček. V tom jim pomůže uměle vnesený gen, díky němuž samečci svítí červeně. Vysokoškolský pedagog a předseda České komise pro nakládání s geneticky modifikovanými organismy profesor Jaroslav Petr na rádiu Zet řekl, že poté je možné vypustit miliony komárů do přírody. Ti přečíslí divoké samečky a začnou se pářit s divokými samičkami. Larvám se následně zastaví vývoj, protože jsou v látce, na kterou nejsou zvyklé.

Nejprve je v laboratoři u komárů zapotřebí změnit dědičné informace. Vytvoří se defekt, který znemožní larvě komára další vývoj.  

 „Samci se musí vypustit ve velkém množství, aby přečíslili a hráli přesilovku na ty divoké samečky. Tito mutanti se páří s divokými samičkami, plodí s nimi potomstvo. Samičky poté nakladou vajíčka, vyvíjejí se larvy, a protože v těch plechovkách, bazénech, pneumatikách, nemají tu látku, která je jen v laboratoři, tak se nevyvinou a zahynou,“ řekl profesor Petr.

Podle Petra populace divokých komárů v Brazílii klesá a díky tomu se výrazně snížil výskyt smrtelně nebezpečných chorob, jakými jsou horečka dengue nebo malárie. V oblastech, kde byli geneticky modifikovaní komáři vypuštěni, se jejich populace snížila o přibližně 80 až 90 procent původního počtu. 

Otázkou zůstává, jaký vliv by mělo úplné vyhubení komárů na celý svět. Přecijen hrají důležitou roli v potravním řetězci. Někteří komáři dokonce podle Petra opylovávají květiny.

„Je známo, že když se někde masově vyhubí komáři, třeba ve francouzských bažinách Camargue, tak ptáci mají poté méně mláďat. Živí je totiž většinou larvami těch komárů. Když larvy komárů nejsou, tak nemají co jíst,“ řekl Petr na rádiu ZET.

Horečku dengue vyvolává virus, který přenášejí tropičtí komáři. Chorobě se mimo jiné přezdívaná „horečka lámající kosti“. Člověku totiž způsobí bolest srovnatelnou s lámáním kostí. Za symptomy onemocnění se považuje bolest hlavy, svalů, kloubů a vyrážka podobná spalničkám.

Komáři zabíjí více lidí, než všechna ostatní zvířata dohromady. Důsledkem jejich štípnutí ročně zemře po celém světě přibližně tři čtvrtě milionu lidí. 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s vysokoškolským pedagogem a předsedou České komise pro nakládání s geneticky modifikovanými organismy profesorem Jaroslavem Petrem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Brazílie hubí přenašeče smrtelné horečky dengue, pomáhají v tom modifikovaní komáři Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.