Brazilští poslanci dnes budou hlasovat o doporučení sesazení prezidentky

Zvláštní výbor brazilského parlamentu má dnes hlasovat o doporučení, zda zahájit proces sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové či nikoliv. Rousseffová čelí obviněním z rozpočtových machinací a korupce.

Výbor Kongresu čítající 65 zákonodárců dnes bude pokračovat v posuzování zprávy doporučující sesazení prezidentky. Večer by o ní měl hlasovat. Pokud budou zákonodárci většinově hlasovat pro, zahájí tím první etapu dlouhého procesu, na jehož konci by mohlo být sesazení prezidentky.

Příští pátek by měli poslanci na plenárním zasedání jednat o tom, zda proceduru postoupí Senátu, jenž by měl v otázce poslední slovo. Zatím však pro to opozice nemá ve sněmovně potřebnou dvoutřetinovou většinu (342 z 513) hlasů.

Příští víkend se v brazilské metropoli Brasílii očekávají mohutné demonstrace podporovatelů i odpůrců stávající prezidentky. Policie ve městě už nyní staví zábrany, které mají od sebe oba tábory oddělit.

V Riu de Janeiru by se již dnes měla uskutečnit demonstrace na podporu prezidentky. Svolal ji brazilský zpěvák Chico Buarque.

 

 

Zdroj: ČTK

Brazilští poslanci dnes budou hlasovat o doporučení sesazení prezidentky Foto: Dilma ROUSSEFFOVÁ; Zdroj: Valentina Petrov / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.