Brazilský parlament dnes rozhodne o odvolání prezidentky Rousseffové

Brazilskou prezidentku Dilmu Rousseffovou čeká dnes v dolní komoře parlamentu hlasování o ústavní žalobě, které bude klíčové pro budoucnost země stíhané ekonomickými problémy i politickou kariéru političky. Pokud se pro sesazení prezidentky vysloví alespoň dvě třetiny poslanců, bude procedura pokračovat v Senátu. Podle průzkumů brazilských deníků bude výsledek hlasování velmi těsný.

Prezidentka je podezřelá z manipulace s výsledky státního rozpočtu před loňskými volbami ve snaze zamaskovat rostoucí schodek. Kritici tvrdí, že si tím pomohla v kampani, díky níž nakonec obhájila prezidentský mandát.

Podle průzkumů veřejného mínění její odvolání požadují dvě třetiny Brazilců, stejně jako 19 z 25 politických stran zastoupených v parlamentu. Rousseffová se může stát první sesazenou brazilskou hlavou státu po téměř čtvrtstoletí. V roce 1992 tento osud potkal prezidenta Fernanda Collora de Mello, který dnes působí jako senátor.

V metropoli Brasílii se čekají demonstrace proti Rousseffové i na její podporu.

 

 

Zdroj: ČTK

Brazilský parlament dnes rozhodne o odvolání prezidentky Rousseffové Foto: Dilma ROUSSEFFOVÁ; Zdroj: Valentina Petrov / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Armáda od října nabídne výcvik prvním civilistům

    Společnost ·

    Od října armáda nabídne výcvik prvním civilistům, kteří se dobrovolně přihlásí na vojenské cvičení. Sdělil to náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Věří tomu, že me…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.