Brazilské Národní muzeum je v plamenech, miliony artefaktů jsou zničeny

V Národním muzeu v brazilském Rio de Janeiru vypukl v neděli silný požár. Většina jeho sbírek včetně fosílií, uměleckých děl a dokumentů, je podle serveru BBC zničena. Hasiči stále pracují na uhašení požáru. Muzeum, které kdysi sloužilo jako rezidence portugalské královské rodiny, letos oslavilo své 200. výročí.

Oheň vypukl po skončení návštěvních hodin v neděli večer místního času. Příčina není známá. Podle BBC nebyly hlášeny žádná zranění nebo oběti. Letecké snímky vysílané v brazilské televizi ukazují, že se požář šíří po celé budově.

Brazilský prezident Michel Temer napsal na Twitteru, že je to „smutný den pro všechny Brazilce“ a že „200 let práce, výzkumu a znalostí bylo ztraceno“.

Ve sbírce muzea je na 20 milionů předmětů. Mezi nimi jsou archeologické artefakty jako dinosauří kosti nebo 12 000 let stará kostra ženy známá jako „Luzia“, fosilie i největší meteorit objevený v Brazílii. Budova byla také domovem dokumentů, které mapují staletí brazilské historie od příjezdu Portugalců v roce 1500 do deklarace republiky v roce 1889.

Podle respondentky BBC se v plamenech objevila nejen brazilská historie. Mnozí požár vnímají jako metaforu pro město a zemi jako celek.

Rio de Janeiro je v krizi. Ve městě roste násilí, metropole se potýká s hlubokým ekonomickým úpadkem a politickou korupcí. Zemi zasáhlo i hostování olympijských her v roce 2016, do níž Brazílie nalila miliardy dolarů. Federální výdaje po hrách byly sníženy a s rostoucím násilím také poklesl počet turistů.

 

 

Zdroj: BBC, YRN 

 

Brazilské Národní muzeum je v plamenech, miliony artefaktů jsou zničeny Foto: Twitter

reklama

Další články

 1. Nový školní rok je tu. V lavicích ubude prvňáků

  Společnost ·

  V mateřských, základních a středních školách dnes po dvouměsíčních prázdninách začíná nový školní rok. Do školních lavic poprvé usedne zhruba 108 tisíc prvňáčků, tedy …

 2. Imigrace jako klíčové téma švédských voleb

  Společnost ·

  "Odstraňují ze zastávek elektronické informační tabule, aby je lidé nerozbili," říká Karl Robbjens a ukazuje na tramvajovou stanici v Hjällbo na předměstí švédského Gö…

 3. Samořízený vůz Applu měl při testech nehodu

  Tech ·

  Samořízený vůz Applu měl v Kalifornii nehodu. Vyplývá to z podkladů, které firma poskytla tamní vládní agentuře pro motorová vozidla (DMV). Technologická společnost tí…

 4. Některé firmy se věnují GDPR, aniž by musely

  Byznys ·

  Některé společnosti vyžadují podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nadbytečně po klientech souhlas se zpracováním osobních údajů kvůli službám, jež poskytují n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.