Brazilský korupční skandál kolem společnosti Petrobras nabývá obřích rozměrů

Brazilský Nejvyšší soud v pátek schválil vyšetřování rozsáhlého korupčního skandálu kolem státem vlastněné ropné společnosti Petrobras. Mezi padesáti čtyřmi lidmi obviněnými z korupce jsou také desítky vrcholových politiků včetně několika ministrů. Na seznamu obviněných dále figurují předsedové obou komor Kongresu či bývalý prezident země.

Většina obviněných politiků pochází z řad vládnoucí koalice. Současná prezidentka Dilma Roussefová však mezi podezřelými není. A to i přesto, že v době, kdy se měla korupce v Petrobras odehrávat, předsedala dozorčí radě firmy. Vyšetřovatelé tvrdí, že soukromé firmy ve snaze získat lukrativní kontrakty od Petrobras uplácely vysoce postavené politiky.

Skandál podle BBC ještě zvýší tlak na prezidentku Dilmu Roussefovou a její vládní Stranu pracujících, která se snaží prosadit úsporná opatření. Jeden z bývalých vysoce postavených činitelů společnosti Petrobras totiž prohlásil, že peníze z úplatků putovaly na účty Strany pracujících a s ní spřízněných lidí.

Petrobras, který je jednou z největších ropných společností na světě, od září kvůli skandálu ztratil významnou část svojí tržní hodnoty. Dosud totiž není jasné, o kolik peněz firma kvůli korupci přišla. Investoři tak podle BBC mohou jen velmi obtížně odhadnout hodnotu jejích aktiv.

 

Zdroj: BCCBrazilský korupční skandál kolem společnosti Petrobras nabývá obřích rozměrů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Ceny ropy kvůli rostoucím zásobám opět klesnou

  Byznys ·

  Nedávná obnova růstu cen ropy z šestiletých minim nebude mít dlouhého trvání a vrátí se díky rostoucím zásobám opět k poklesu. Agentura Reuters uvedla prognózy banky G…

 2. ECB dnes zahájí nákupy vládních dluhopisů

  Byznys ·

  Evropská centrální banka (ECB) dnes zahájí takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky. Jde o rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů s cílem…

 3. Babiš odmítá rozdělení Ukrajiny na dva státy

  Společnost ·

  Podle vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše Česko nesouhlasí s rozdělením Ukrajiny na dvě země, protože země v roce 1938 zažila podobnou zkušenost. Odpovědě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.