Brazilská energetická společnost Petrobras zaznamenala ve čtvrtletí rekordní ztrátu

Brazilský ropný podnik Petróleo Brasileiro (Petrobras) skončil v loňském čtvrtém čtvrtletí v rekordní ztrátě 36,9 miliardy realů (245,4 miliardy korun). Ve ztrátě byl i během celého loňského roku. Společnost Petrobras negativně ovlivnily nízké ceny ropy, kvůli nimž musela společnost zaúčtovat odpisy majetku. Petrobras se také v poslední době dostal do centra rozsáhlého korupčního skandálu, který souvisí s bývalými i současnými vrcholnými politiky.

Ve srovnání se stejným obdobím v předešlém roce podnik prohloubil čistou ztrátu o 48 procent. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že ztráta za uplynulé čtvrtletí bude nejvýše 9,7 miliardy realů.

Podnik ve čtvrtém kvartálu zaúčtoval odpisy v celkové výši 46,4 miliardy realů, vyplývá také z firemního sdělení regulátorům. Celková ztráta za uplynulý rok tak dosáhla 34,8 miliardy realů.

Akcie firmy se v prodlouženém obchodování na newyorské burze propadly o více než pět procent.

V aféře kolem společnosti Petrobras je obviněna řada podnikatelů a politiků vládní strany. Od společnosti vlastněné zčásti státem si byznysmeni podle vyšetřovatelů zajišťovali kontrakty s pomocí vládních činitelů. Celková výše úplatků dosahuje údajně asi dvou miliard dolarů (asi 50 miliard korun). Část peněz prý končila na účtech vládní Strany pracujících. Také brazilská prezidentka Dilma Rousseffová čelí podezření, že byla do aféry zapletena.

Globální přebytek nabídky nad poptávkou spolu s růstem zásob suroviny srazil světové ceny ropy od poloviny roku 2014 do začátku tohoto roku o zhruba 70 procent. V poslední době ale ceny díky nadějím na dohodu předních producentů na zmrazení těžby a poklesu produkce v USA oživují.

 

 

Zdroj: ČTK

Brazilská energetická společnost Petrobras zaznamenala ve čtvrtletí rekordní ztrátu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.