Bostonský atentátník Carnajev stane v pondělí před soudem, hrozí mu trest smrti

Čečenský mladík Džochar Carnajev, který je obžalován z přípravy atentátu na bostonském maratonu z 15. dubna 2013, stane 5. ledna před soudem. V případě usvědčení mu hrozí trest smrti.

Na bostonském maratonu zahynuli při atentátu tři lidé. Podle obžaloby atentát připravil dvacetiletý mladík čečenského původu Džochar Carnajev spolu se svým bratrem Tamerlanem, který byl zabit 19. dubna 2013 při přestřelce s policií, při které byl Džochar těžce zraněn. Na nemocničním lůžku byl obviněn z použití zbraně hromadného ničení a zlovolného ničení majetku s následkem zabití. Carnajev prohlásil, že se necítí být vinen.

Soudní proces s Carnajevem by měl začít 5. ledna a celkem 17 z 30 bodů obžaloby umožňuje vynést v případě usvědčení trest smrti. Carnajev se dosud soudnímu jednání vyhýbal.

Obvinění čelí také čtyři známí bratrů Carnajevových. Američana Robela Phillipose uznal soud v Bostonu v říjnu 2014 vinným z maření vyšetřování. Dalšími obviněnými jsou Kazach Dias Kadyrbajev spolu se svým krajanem Azamatem Tažajakovem, kteří odnesli z Džocharova pokoje na kolejích batoh s pyrotechnikou a notebook. Posledním je Chajrulložon Matanov z Kyrgyzstánu, který podle obžaloby smazal ze svého počítače soubory potřebné k vyšetřování a rovněž lhal policistům.

 

Zdroj: ČTK

Bostonský atentátník Carnajev stane v pondělí před soudem, hrozí mu trest smrti Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.