Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí

Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani jiné možnosti. Také prezident Vladimir Putin, který dnes ve druhém největším ruském městě shodou okolností pobýval, uvedl jako jednu z možných příčin události terorismus. Podle dosavadních informací mezi oběťmi nejsou turisté.

Vagón metra podle policie explodoval před 15:00 místního času (14:00 SELČ) mezi stanicemi Senné náměstí (Sennaja ploščaď) a Technologický institut (Těchnologičeskij institut) v centru města. Souprava byla podle očitých svědků plná lidí.

Ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová uvedla, že úřady nemají informaci o tom, že by mezi oběťmi byli turisté. Identita mrtvých ani zraněných zatím ale nebyla zveřejněna. Sedm z deseti obětí podle ministryně podlehlo svým zraněním na místě, jeden člověk zemřel při převozu nemocnice a dva těsně po převozu. Zraněných je podle Skvorcovové 47, z toho šest těžce. Ruský Národní protiteroristický výbor večer bilanci mrtvých zpřesnil na 11 - ani ta však nemusí být konečná, protože někteří zranění jsou v ohrožení života.

„Zda jsou mezi oběťmi nebo zraněnými Češi, to v tuto chvíli zatím nevíme,“ řekla odpoledne mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Twitter

Policie po několika hodinách informovala, že pátrá po dvou osobách. Jedna z nich prý uložila v metru nálož, která později vybuchla. Předpokládaného útočníka zachytily videokamery. Na záběrech byl štíhlý muž s plnovousem, v černém kabátu a s černou pokrývkou hlavy. Druhá osoba, po které se pátrá, nechala ve stanici Náměstí povstání (Ploščaď vosstanija) podomácku vyrobenou bombu, která ale nevybuchla.

Večer agentura Interfax s odvoláním na informované vyšetřovatele napsala, že policie podezírá z útoku 23letého sebevražedného atentátníka ze střední Asie, který měl vazby na radikální islamisty. Muž zachycený kamerami, o kterém se předpokládalo, že je na útěku, se prý sám přihlásil úřadům, aby prokázal svou nevinu.

Policie má nyní zvýšenou pohotovost v celém Petrohradu a bezpečnostní opatření byla posílena i v Moskvě. Přísnější bezpečnostní prohlídky byly nařízeny i na petrohradském letišti Pulkovo. Od úterý bude v Petrohradu třídenní smutek.

Podle Putina vyšetřovatelé v nejbližší době okolnosti výbuchu zjistí. „Příčiny nejsou známé, je brzy o nich hovořit. Vždy se přirozeně posuzují různé varianty - komunální a kriminální, zejména projevy terorismu,“ citovala prezidenta agentura TASS.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí Foto: Twitter

reklama

Další články

 1. Nejziskovější automobilkou loňského roku je BMW

  Byznys ·

  Nejziskovější automobilkou na světě byl v loňském roce německý výrobce luxusních vozů BMW. Dosáhl desetiprocentního podílu provozního zisku na celkových tržbách. Druhé…

 2. Trumpovo ferrari se vydražilo za 270 000 dolarů

  Byznys ·

  Deset let starý sportovní vůz Ferrari F430, který patřil americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, se prodal v sobotní aukci na Floridě na jihovýchodě Spojených států za…

 3. Bob Dylan převzal Nobelovu cenu za literaturu

  ·

  Americký hudebník Bob Dylan v sobotu odpoledne s několikaměsíčním zpožděním převzal ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu. Švédské televizi SVT to potvrdil člen vý…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.