Bojeschopnost KLDR aneb režim Kim Čong-una neútočí pouze zastaralými metodami

Severní Korea se chystá na vojenskou přehlídku. K této události by konkrétně mělo dojít jeden den před začátkem zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. Tato událost může znovu zvýšit napětí na Korejském poloostrově. Jakou vojenskou vybavenost má vůbec režim vůdce Kim Čong-una? Na tuto problematiku se zaměřujeme v novém článku. 

V uplynulých dnech došlo možná pouze k zdánlivému zlepšení vztahů mezi znesvářeným korejským jihem a severem. Začátkem ledna došlo k událostem, které napovídaly o tom, že konečně se obě dvě země přibližují obnovení dialogu. Severní Korea se s Jižní Koreou například domluvila na obnovení vojenské linky. Vše přichází ovšem ve dnech před zimními olympijskými hrami, kterých se KLDR chce zúčastnit. Minulou středu se dokonce obě země domluvily na tom, že v rámci slavnostního ceremoniálu vstoupí na olympijský stadion pod jednou vlajkou.

Zdroj: Statista

Na povrchu se začínají objevovat ale znepokojivé otázky. Nejedná severokorejský diktátor pouze ze své vypočítavosti a chce naopak získat čas pro práci na svém nukleárním programu? Další do nebe volající zprávou může do značné míry být i dříve zmiňovaná vojenská přehlídka, jež je většinou celosvětově vnímána za demonstraci síly.

Vojenská vybavenost KLDR:

Severní Korea je známá tím, že má jednu z největších armád na světě. Raketové a nukleární testy ruku v ruce s agresivní rétorikou vyvolávají obavy po celém světě. Světové mocnosti si ovšem nevědí se severokorejskou jadernou expanzí rady. Kim Čong-un vnímá možnost jejich vývoje jako kotvičku k udržení svého autoritářského režimu. KLDR je podle serveru Council on Foreign Relations (CFR) sice jednou z nejchudších zemí světa, jejíž občané ve velké míře trpí hladem a nedostatkem zdravotní vybavenosti. Na druhé straně severokorejský režim podporuje téměř čtvrtinou svého hrubého domácího produktu (HDP) armádu. Kim Čong-un hraje na nervy mezinárodnímu společenství, které se snaží zachovat stabilitu a bezpečnost.

 Zdroj: YouTube / Trump Dayz: Loňská vojenská přehlídka KLDR

Severní Korea má k dispozici řadu systémů krátkého a středního doletu zahrnující dělostřelecké systémy a taktické balistické rakety SCUD. Mezikontinentální rakety patří přece jenom do jiné skupiny raket. Odborníci se ovšem domnívají, že KLDR není schopna nastavit dráhu letu tak, aby zasáhla vzdálenější oblasti. Severokorejští technici mají rovněž údajně problém s vývojem špičky rakety.

Server Statista vyhotovil infografiku na základě informací Centra pro strategické a mezinárodní studie a Projektu protiraketové obrany. Zaměřuje se na klíčové rakety represivního režimu vůdce Kim Čong-una. V seznamu figuruje například raketa Taepodong-2, která byla pravděpodobně součástí vesmírného programu Unha. Raketa Hwasong-14 na druhé straně představuje největší riziko. Teoreticky by mohla zasáhnout území Spojených států amerických. V následující infografice vám přinášíme rozdělení balistických raket.

Typ rakety Zkratka Dolet
Taktické balistické střely TBM až 300 km
Balistické střely krátkého doletu SRBM až 2000 km
Balistické střely středního doletu MRBM 1000 až 2500 km
Balistické střely středního doletu IRBM 2500 až 5500 km
Mezikontinentální balistické střely ICBM 10 000 km +
Balistické střely vypouštěné ze vzduchu ALBM  
Balistické střely vypouštěné z ponorek SLBM  
Balistické střely vypouštěné ze země zkratka se nepoužívá  

Zdroj: Statista

Odhady samotných jaderných zásob se liší. Někteří odborníci podle CFR uvádějí, že Pchjongjang disponuje patnácti až dvaceti jadernými zbraněmi. Podle amerických zpravodajců toto číslo odpovídá počtu mezi třiceti až šedesáti bombami. V červenci a listopadu 2017 KLDR úspěšně otestovala mezikontinentální balistickou raketu (ICBM), která je schopna unést velkou jadernou hlavici. Podle Pchjongjangu nová raketa Hwasong-15 ICBM dosáhla nadmořské výšky 4475 kilometrů. Odborníci předpokládají, že Hwasong-15 je schopna doletět až 13 000 kilometrů. V závislosti na nastavení správné trajektorie by mohla zasáhnou jakékoli místo v USA. Právě samotné výpočty a jejich přesnost není prozatím ideální. KLDR se totiž podle odborné veřejnosti stále spoléhá na systémy včasného navádění, které získala ještě od Sovětského svazu. Objevují se ovšem ale i názory, podle nichž již KLDR používá navigační systém GPS podobný tomu, který má k dispozici Čína. Na povrch vychází zajímavá otázka, odkud KLDR takovýto systém získala. Podporují jaderný program KLDR i jiné země?

Disponuje KLDR i dalšími zbraněmi hromadného ničení?

Podle portálu EFR je pravděpodobné, že KLDR disponuje chemickými zbraněmi. V jejich výpisu nechybí vojenský plyn Yperit, toxický chlor, dusivý a prudce jedovatý fosgen, nervově paralytická chemická zbraň sarin a chemická bojová látka VX. Odhadem by měla mít KLDR k dispozici mezi 2500 až 5000 tunami chemických zbraní. Ty pak může KLDR vypouštět do světa pomocí velkého množství raket a střel. Armáda Kim Čong-una mimo jiné prošla speciálním výcvikem, aby byla připravena pro boj v kontaminovaném prostředí. V rozvoji programu týkajícího se chemických zbraní pomohly KLDR podle EFR Čína a Sovětský svaz.

Severní Korea má dost možná ve svém arzenálu i biologické zbraně. Skladovala by je tak navzdory Úmluvě o zákazu, vývoji, výrobě a hromadění zásob bakteriologických (biologických) a toxinových zbraní, která po ratifikaci vstoupila v platnost 26. března 1975. Severokorejci podle informací EFR disponují patogeny, mezi nimiž figurují antrax a neštovice. Není ovšem jasné, zdali je dokáží použít v boji.

Jak je to s armádní vybaveností?

KLDR má čtvrtou největší armádu na světě s více než 1,1 miliony zaměstnanců pracujících v ozbrojených silách. To přitom představuje pět procent z celkového počtu obyvatel. Článek 86 severokorejské ústavy uvádí, že „národní obrana je nejdůležitější povinností a ctí občanů“. Mezi lety 2004 až 2014 uvolnila ročně KLDR podle amerického ministerstva zahraničí na armádu průměrně 3,5 miliardy dolarů (73,5 miliardy korun).

Porovnání severokorejské a jihokorejské armády

  Severní Korea Jižní Korea
Vojáci 1 200 000 655 000
Bojové tanky 3500 2414
Bombardéry 603 569
Válečné lodě 386 141
Ponorky 72 23

Zdroj: Statista

Odborníci zaměření na obranu uvádějí, že KLDR má zastaralé vojenské technologie. Americký ministr obrany Jim Mattis i přesto varoval před tím, že válka na Korejském poloostrově by měla „katastrofální“ důsledky. Severní Koreu rovněž označil za „nejnaléhavější a nejnebezpečnější hrozbu pro mír a bezpečnost“.

Podle amerického ministerstva obrany a jihokorejské armády má KLDR k dispozici 1300 letadel, 300 helikoptér, 430 bojových lodí, 250 obojživelných plavidel, 70 ponorek, 4300 tanků, 2500 obrněných vozidel a 5500 raketových systémů.

Armáda hackerů

Svět by neměl opomíjet ani ohrožení kybernetického prostoru. KLDR totiž disponuje velkým množstvím hackerů. Severní Korea zvyšuje úsilí o zajištění co největšího množství kryptoměn. Jde o prostředek, kterým se KLDR vyhýbá negativním dopadům spojených s obchodními omezeními včetně nově uvalených sankcí schválených Radou bezpečnosti OSN a EU. Bezpečnostní výzkumníci z firmy FireEye Inc. uvedli, že severokorejští hackeři zvyšují své útoky, pomocí nichž získávají právě kryptoměny. Jde přitom o decentralizovanou formu měny, za níž lze nepozorovaně nakupovat na černém trhu.

 Zdroj: Arpan Pal: WannaCry v akci

Severní Koreji se rovněž podařilo proniknout na anglicko-jazyčnou webovou stránku s bitcoiny a nashromáždila rovněž bitcoiny od uživatelů, které napadla prostřednictvím malwaru WannaCry. Konkrétně jde o počítačový ransomware, pomocí něhož lze napadnout počítače s operačním systémem Microsoft Windows. Malware po nakažení počítače zašifruje data na pevném disku a požádá o platbu v bitcoinech. Pomocí platby si uživatel počítače zajistí teoretickou šanci na odblokování souborů. 

KLDR se snaží zdokonalovat na všech frontách. Otázkou zůstává, jakou sílu předvede v rámci své vojenské přehlídky. 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Bojeschopnost KLDR aneb režim Kim Čong-una neútočí pouze zastaralými metodami Foto: Astrelok / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zeman v rámci debaty na Nově uvedl devět nepravd

  Společnost ·

  Server Demagog.cz informoval o tom, že česká hlava státu Miloš Zeman řekla v rámci nedělní diskuze na televizi Nova pravdivě 11 ze 32 faktických výroků. V devíti přípa…

 2. EU uvalila sankce na dalších 17 Severokorejců

  Společnost ·

  Evropská unie rozšířila o 17 osob seznam občanů Severní Koreje se zmrazeným majetkem a zakázaným vstupem do EU. Informaci zveřejnila v prohlášení Rada EU. Osmadvacítka…

 3. Šance Drahoše a Zemana na zvolení jsou vyrovnané

  Společnost ·

  Šance prezidenta Miloše Zemana (SPO) a bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše na zvolení hlavou státu jsou podle průzkumu vyrovnané. Každého z nich chce podle š…

 4. Požár hotelu v Praze nepřežili čtyři lidé

  Společnost ·

  Sobotní požár hotelu v centru Prahy má už čtyři oběti. Dva mladí cizinci - jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka - zemřeli na místě ještě před příjezdem zá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.