Boj proti daňovým únikům se Česku nedaří, tvrdí zpráva NKÚ

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se České republice nedaří boj s daňovými úniky. Nové mechanismy, které měly daňovým únikům zamezit, nepřinesly při výběru DPH kýžený efekt. Míra daňových úniků se podle výzkumu NKÚ v roce 2013 vyšplhala na 105 miliard korun. Mezera DPH, která je rozdílem mezi teoretickým výběrem DPH při dodržení všech pravidel a jejím skutečným inkasem dosáhla 25,7 procenta. Od roku 2011 mezera DPH roste a podle informací Evropské komise dosahuje úrovně, která je nad evropským průměrem. 

Informace NKÚ poukazují na to, že se vznikem nových institutů nepřišel ani lepší výběr DPH, ani snížení daňových úniků. Nežádoucí efektivitu způsobilo podle mluvčí NKÚ Málkové vice faktorů.

„NKÚ vyčíslil také podíl jednotlivých faktorů podílejících se na daňových únicích při výběru DPH. Nejvíce se na nevybrané DPH podíleli podnikatelé úmyslně zkreslující údaje, a to ze 40 procent, tedy 42 miliardami korun. Na daňových únicích se dále podílela sedmi procenty nelegální a stínová ekonomika. Čtvrtinu mezery DPH pak tvoří přírůstek nesplacených nedoplatků,“ řekla Málková. Zbývající podíl mezery DPH dosahující 28 procent se týká například chyb v daňových přiznáních a dalších daňových úniků.

„Změny zákona o DPH nabývaly účinnosti už několik dní po svém schválení, takže finanční úřady neměly dost času se na ně připravit. Například na ověření 518 tisíc bankovních účtů měly finanční úřady jen tři měsíce a kontroloři zjistili, že to v dané lhůtě nestihly,“ sdělila Málková.

Pozitivních výsledků se dočkal alespoň režim přenesení daňové povinnosti. I přesto podle NKÚ není možné nevzít v potaz možné daňové úniky zapříčiněné jeho nesprávným uplatňováním, především pak nedostatečnou kontrolou finanční správy. Nejisté bylo podle Málkové i posuzování nespolehlivosti plátců.

Úřady koncem roku 2014 evidovaly pouze 156 nespolehlivých plátců. To ovšem neodpovídá snížení počtu zrušených registrací, výši nedoplatků ani počtu jedinců, kteří ignorují své povinnosti.

„Generální finanční ředitelství navíc nesledovalo účinnost nových institutů. V ročních zprávách o činnosti Finanční správy ČR nebo v komentářích ke státnímu závěrečnému účtu zveřejňovalo pouze informaci o pozitivním dopadu zavedených institutů nepodepřenou žádnými údaji,“ řekla Málková. 

 

Zdroj: ZET

Boj proti daňovým únikům se Česku nedaří, tvrdí zpráva NKÚ Foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Štěrba

reklama

Další články

  1. Francie odškodní Rusko miliardou eur

    Byznys ·

    Francie zaplatí Rusku 1,1 miliardy euro jako kompenzaci za to, že mu na základě sankcí kvůli konfliktu na Ukrajině nedodá dvě vrtulníková plavidla Mistral. Uvedl to se…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.