Boeing otestoval prvním letem novou verzi Dreamlineru

Americký strojírenský koncern Boeing úspěšně dokončil první zkušební let letadla 787-9 Dreamliner. Letoun přepraví o 40 pasažérů více než jeho starší verze 787-8. Podle Reuters trval let určený k otestování kontrolních systémů přibližně pět hodin.

Letadlo dosedlo na přistávací plochu v areálu společnosti Boeing v západoamerickém městě Seattle. Zkoušky systémů byly podle Reuters úspěšné.

Letoun 787-9 má zhruba o šest metrů delší trup než v současnosti vyráběný model 787-8. Přepraví tak o 40 pasažérů více, tedy celkem 290. Se zahájením dodávek zákazníkům počítá Boeing v polovině příštího roku. Katalogová cena letadla 787-9 činí 243,6 milionu dolarů (4,7 miliardy Kč), zatímco model 787-8 stojí podle Reuters 206,8 milionu dolarů.

Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. Od uvedení do provozu ho však provázejí značné problémy. V polovině ledna bylo všech zhruba 50 letounů Dreamliner po celém světě na několik měsíců odstaveno z provozu kvůli přehřívání baterií.

Zdroj: ČTK

Boeing otestoval prvním letem novou verzi Dreamlineru Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Německo: A ve tři padla!

    Společnost ·

    Volby někdy nastartují diskuzi o zajímavých společenských tématech. A když je termín voleb znám s dostatečným předstihem, mají i jiné organizace, než jen politic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.