BNP Paribas má USA zaplatit až 9 miliard dolarů za porušení sankcí

Největší francouzská banka BNP Paribas bude podle agentury Reuters muset zaplatit až 9 miliard dolarů (více než 180 miliard korun) americké vládě za údajné porušení sankcí z let 2002 až 2009, vztahujících se především k Súdánu. Americké úřady prošetřují manipulaci banky s identifikačními údaji z peněžních převodů.

Podle zdrojů agentury Reuters USA vyšetřují, zda banka neodstranila identifikační údaje z peněžních převodů tak, aby americkým finančním systémem mohly projít bez povšimnutí. Podle dřívějších spekulací by pokuta pro největší francouzskou banku mohla přesáhnout deset miliard dolarů (více než 200 miliard Kč).

List Wall Street Journal v neděli s odvoláním na zdroje napsal, že obě strany se v posledních dnech dohodly na širších podmínkách urovnání. Banka by tak mohla mimo jiné přiznat vinu v jednom z bodů obvinění, který se týká porušení amerického zákona o regulaci obchodu.

Zdroje tvrdí, že jednání o řešení sporu se dostala do závěrečné fáze. Banka by prý vinu mohla doznat na začátku července. Přesné datum ale údajně stanoveno nebylo a kvůli složitosti celé záležitosti by ještě mohlo dojít ke zpoždění. Možné je i to, že strany se nakonec nedohodnou. Spojené státy by se pak musely rozhodnout, zda proti bance vznesou obvinění z trestné činnosti, napsal Wall Street Journal.

Zdroj: ČTK

BNP Paribas má USA zaplatit až 9 miliard dolarů za porušení sankcí Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Česká pošta zvažuje, že se stane bankou

    Byznys ·

    Česká pošta zvažuje, že požádá o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb. V roce 2017 jí vyprší partnerská smlouva s ČSOB, která na poštách nabízí služby p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.