BMW nezajímá Trumpovo vyhrožování, továrnu v Mexiku stejně postaví

Německá automobilka BMW podruhé za jeden týden dala jasně najevo, že postaví továrnu v Mexiku bez ohledu na to, co prohlašuje nově zvolený americký prezident Donald Trump. Ten v rozhovoru pro německý zpravodajský magazín Bild o víkendu řekl, že by BMW mělo přehodnotit plány na vybudování závodu v mexickém městě San Luis Potosí. Jeho cena se má vyšplhat na jednu miliardu dolarů. Trump chce na dovoz zahraničního zboží uvalit cla ve výši 35 procent. 

Německý výrobce automobilů plánuje v Mexiku vyrábět vozy řady 3 v roce 2019. BMW uvedlo, že automobily vyrobené v Mexiku bude exportovat do zemí celého světa. Nebudou přitom mezi nimi chybět ani Spojené státy americké. V jeho plánu jej neodradí ani vyšší cla, která Trump pro dovážené zboží ze zahraničí slibuje.

„Chci jim říct, aby neztráceli svůj čas a peníze – pokud chtějí prodávat do jiných zemí,“ řekl Trump. „Jestliže si ale myslí, že postaví v Mexiku fabriku a budou prodávat auta do USA bez 35 procentní daně, tak to se nestane,“ dodal.

Trump rovněž napadl několik dalších automobilek, mezi kterými figurovali rovněž američtí výrobci Ford Motor nebo General Motors. Kritika ze strany nové hlavy státu směřovala i na adresu japonské Toyoty. Důvodem pro slova plné křivdy byl vždy přesun výroby do Mexika.

Ford od svého plánu vybudovat v Mexiku továrnu za 1,6 miliardy dolarů skutečně ustoupil. Situaci přehodnotil před dvěma týdny, kdy oznámil, že namísto toho investuje peníze do rozšiřování závodu v Michiganu.

Největší závod německé automobilky BMW je v americkém městě Spartanburg. Zaměstnává tam 8800 pracovníků. Z výrobních pásů tam loni vyjelo více než 400 tisíc jeho vozidel, z nichž 70 procent BMW exportuje do zahraničí. BMW je vůbec největším vývozcem vozů na území USA. BMW tak v rámci svého prohlášení uvedla, že domovem jsou pro ni ve skutečnosti právě Spojené státy americké. Německá automobilka zde vyrobí mnohem více aut, než jich na americké půdě prodá. Loni v USA prodala 288 tisíc vozidel. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

BMW nezajímá Trumpovo vyhrožování, továrnu v Mexiku stejně postaví Foto: Teerapun / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Merkelová hodlá s Trumpem usilovat o kompromis

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v reakci na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis a …

 2. Trump krátce po inauguraci omezil Obamacare

  Společnost ·

  Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům min…

 3. Trump složil slib, stal se americkým prezidentem

  Společnost ·

  Donald Trump dnes před washingtonským Kapitolem složil slavnostní slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse a započal tak svou prezidentskou éru. Před…

 4. Palata: Obamův odkaz? Je to splněný americký sen

  Společnost ·

  Dnešním dnem odchází z Bílého domu americký prezident Barack Obama. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty se do dějin zapíše zejména tím, že je ztělesněním americ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.