Bělorusko si chce od MMF půjčit miliardy dolarů výměnou za reformy

Bělorusko si chce od Mezinárodního měnového fondu (MMF) půjčit tři miliardy dolarů (76 miliard Kč) a zvažuje přitom, že výměnou za tyto peníze uskuteční některé hospodářské reformy. Prezident Alexandr Lukašenko upozornil, že půjčka od MMF je výhodnější než jakákoliv jiná alternativa, včetně dohody s Ruskem.

Lukašenko podle agentury AP dodal, že při rozhovorech s MMF byl vstřícný k reformám a „neřekl ne“ zvýšení věku pro odchod do důchodu ani například úpravě mezd.

Ještě začátkem listopadu přitom Lukašenko výzvy k hospodářským reformám odmítal. Podle tehdejšího prohlášení autoritářské hlavy státu, který vládne této postsovětské republice od roku 1994, totiž reformy přinášejí pouze „revoluci, nebo občanskou válku“.

Bělorusko se nyní potýká s negativními dopady hospodářských problémů Ruska, které je jeho největším obchodním partnerem. Ruskou ekonomiku zasáhly nižší ceny ropy a sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Hrubý domácí produkt (HDP) Běloruska v prvních třech čtvrtletích tohoto roku meziročně klesl o 3,8 procenta. Zhruba 80 procent běloruské ekonomiky stále zůstává ve státních rukou.

 

Zdroj: ČTK

Bělorusko si chce od MMF půjčit miliardy dolarů výměnou za reformy Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Běloruský prezident Alexandr Lukašenko

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.