„Bloomberg má ve volbách šanci v případě, že se situace u obou stran vyhrotí,“ říká amerikanista

Mediální magnát a bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg zvažuje kandidaturu na amerického prezidenta jako nezávislý. V minulosti ještě žádný nezávislý kandidát na prezidenta Spojených států ve volbách neuspěl. V případě, že by se ale v demokratických i republikánských primárkách prosadili krajní kandidáti, má Bloomberg jakožto centrista šanci na úspěch. Na rádiu Zet to řekl amerikanista z Institutu mezinárodních studií Katedry amerických studií Univerzity Karlovy v Praze Kryštof Kozák.

„Kdyby se ta politická situace vyhrotila na obou stranách a nějakým způsobem by vyhrál demokratické primárky Bernie Sanders, který je pro spoustu Američanů až příliš levicový, a republikánské primárky by ovládl Donald Trump, nebo i Ted Cruz, kteří jsou zase velmi vyhroceni v té konzervativní části spektra, tak by Bloomberg jako centrista měl v listopadových volbách velkou šanci,“ řekl k možné kandidatuře mediálního magnáta Bloomberga Kozák.

Amerikanista ovšem uznává, že podpora jedné z velkých stran je v amerických volbách klíčová. „Dvě tradiční velké strany poskytují velkou logistickou podporu, mají k dispozici velmi podrobná data ohledně všech voličů... Ukazuje se, že podpora jedné z těch velkých stran je velmi důležitá. Proto se také Donald Trump snaží o republikánskou nominaci, i když by i on mohl kandidovat nezávisle. Peněz na to má dost,“ řekl amerikanista.

Michael Bloomberg je s majetkem v hodnotě kolem čtyřiceti miliard dolarů nejbohatším člověkem v New Yorku a osmým nejbohatším podnikatelem na světě. Podle zahraničních deníků je připraven investovat do své předvolební kampaně až miliardu dolarů. Na konečné rozhodnutí, zda do boje o prezidentské křeslo skutečně půjde, mu podle Kozáka příliš času nezbývá. „Jakmile by začal přijímat jakékoli finanční částky pro svou kampaň, musel by se zaregistrovat u Federálního úřadu pro volby do 14 dnů,“ vysvětlil na rádiu Zet amerikanista z Institutu mezinárodních studií Katedry amerických studií Univerzity Karlovy.

 

Celý rozhovor s amerikanistou Kryštofem Kozákem o možné kandidatuře Michaela Bloomberga na amerického prezidenta si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Bloomberg má ve volbách šanci v případě, že se situace u obou stran vyhrotí,“ říká amerikanista Foto: Michael BLOOMBERG/ Zdroj: LEE SNIDER PHOTO IMAGES / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Pravý úspěch pozná jen ten, kdo změní sám sebe

  Komerční sdělení ·

  Peníze nejsou potřeba (říkají ti, kteří pak 40 let dělají práci, která je nebaví a nedává jim smysl) . Nesouhlasíte? Pak právě pro vás je tu

  Írán bude potřebovat 600 nových letadel, důvodem je opětovné napojení na globální leteckou síť

  Byznys ·

  Írán bude v nejbližších letech potřebovat až 600 nových letadel. Důvodem je opětovné napojení země na globální leteckou síť po pádu sankcí. Po šestatřiceti letech se n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.