BlackBerry upustí od výroby svých telefonů. Akcie po rozhodnutí stoupají

Kanadská společnost BlackBerry opouští vývoj a výrobu chytrých telefonů. Firma uvedla, že se zaměří na software a služby, zatímco veškerý vývoj hardwaru přesune na externí firmy. Akcie podniku na zprávu zareagovaly silným růstem. BlackBerry byl kdysi největším výrobcem smartphonů na světě a v odvětví patřil mezi průkopníky.

Firma současně oznámila, že ve druhém fiskálním čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 372 milionů USD (devět miliard Kč). Ve stejném období loňského roku firma hospodařila se ziskem 51 milionů USD. Za letošní ztrátou jsou hlavně náklady na restrukturalizaci. Tržby se za tři měsíce do konce srpna snížily na 334 milionů USD z loňských 490 milionů USD.

Generální ředitel BlackBerry John Chen chce firmu zaměřit na software, který používají podniky a vlády ke správě svých mobilních zařízení. Už dříve přesunul na externí firmu výrobu přístrojů a ukončil vlastní operační systém BlackBerry, který v nejnovějších dvou přístrojích nahradil systém Android.

Firma uvedla, že již uzavřela první velkou licenční smlouvu s indonéskou společností BB Merah Putih. Ta bude vyrábět, distribuovat a propagovat její značkové přístroje v Indonésii.

Společnost BlackBerry se původně jmenovala Research In Motion a byla se svými přístroji průkopníkem v odvětví chytrých telefonů. Její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Později ale firma začala na trhu zaostávat za přístroji s operačním systémem Android a za telefony iPhone od americké společnosti Apple.

 

 

Zdroj: ČTK

BlackBerry upustí od výroby svých telefonů. Akcie po rozhodnutí stoupají Foto: Svetlana Dikhtyareva / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počítačová kriminalita stoupá, varuje Europol

    Byznys ·

    Počítačová kriminalita v Evropě je nadále na vzestupu, uvádí evropská policejní agentura Europol. Významným důvodem jsou nízké bezpečnostní standardy i praxe podniků a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.