BlackBerry se dohodl o svém převzetí společností Fairfax Financial Holdings

Ztrátový kanadský výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry se dohodl na svém převzetí konsorciem, které vede největší akcionář firmy, společnost Fairfax Financial Holdings. Ta je ochotna za BlackBerry zaplatit 4,7 miliardy dolarů (asi 90,4 miliardy Kč). Firmu Fairfax vede inženýr indického původu Prem Watsa, jemuž se díky jeho investičním schopnostem přezdívá kanadský Warren Buffett.

Společnost BlackBerry uvedla, že podmínky předběžné smlouvy schválila její správní rada. Konsorcium nabídlo devět dolarů v hotovosti za každou akcii BlackBerry, kterou FairFax ještě nevlastní. Na konečné smlouvě by se obě společnosti měly dohodnout do 4. listopadu. BlackBerrry má teď čas šest týdnů, během kterých může přijímat nabídky případných dalších zájemců.

„Věříme, že transakce otevře vzrušující novou soukromou kapitolu pro BlackBerry, jeho zákazníky, operátory a zaměstnance,“ uvedl podle agentury AP Watsa. Fairfax Financial je holdingovou společností, která své obchodní aktivity soustřeďuje hlavně na oblast pojišťovnictví. Díky jejímu úspěchu se o ní v Kanadě mluví jako o kanadské Berkshire Hathaway, což je podnik, který patří Buffettovi.

Fairfax je také největším akcionářem BlackBerry a vlastní skoro deset procent akcií firmy. Na transakci ale podle serveru ekonomického listu The Wall Street Journal Fairfax ještě potřebuje získat finanční prostředky. Z obchodu také může před podpisem smlouvy kdykoli odejít.

BlackBerry, dříve známá jako Research In Motion, byla kdysi nejhodnotnější firmou v Kanadě. V červnu 2008 se její tržní hodnota pohybovala kolem 83 miliard dolarů, od té doby ale její akcie klesly z více než 140 dolarů na méně než devět dolarů za kus.

BlackBerry v pátek oznámila, že propustí asi 4500 lidí, což představuje zhruba 40 procent všech zaměstnanců firmy. Podnik také sdělil, že ve druhém fiskálním čtvrtletí vykázal obrovskou provozní ztrátu a že její výsledky budou horší, než čekají analytici. Čistá provozní ztráta za tři měsíce do konce srpna činí 950 milionů až 995 milionů USD (18,1 miliardy až 19 miliard Kč).

„Je to lepší, než se rozpadnout na kusy,“ komentoval chystaný prodej analytik Colin Gillis ze společnosti BGC Partners. „Toto je firma, která musí odejít z burzy, jestli má mít nějakou šanci,“ citovala jej agentura Reuters.

Obchodování s akciemi BlackBerry bylo před oznámením pozastaveno. Poté akcie na burze v Torontu zpevnily o zhruba jeden kanadský dolar (CAD) až na téměř 9,50 CAD za akcii. Pak ale klesla na zhruba devět CAD, což byl proti předchozímu závěru pokles asi o 0,3 procenta. Před pozastavením obchodování vykazovaly akcie společnosti celodenní pokles o více než pět procent.

Zdroj: AP, The Wall Street Journal, ČTK

BlackBerry se dohodl o svém převzetí společností Fairfax Financial Holdings Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Automobilka Chrysler požádala o návrat na burzu

    Byznys ·

    Chrysler Group LLC se po 15 letech vrátí na burzu. Společnost požádala o uskutečnění primární nabídky akcií. K tomuto kroku ji přiměl minoritní akcionář, penzijní fond…

  2. Top 10 mobilní aplikace pro profesionály

    Tech ·

    Současná nepřeberná nabídka mobilních aplikací pro chytré telefony umožňuje uživatelům najít si usnadnění v téměř jakékoli oblasti. V redakci Zet jsme pro vás vybra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.