Bílý dům se postavil proti Tillersonovu prohlášení o ochotě jednat s KLDR

Bílý dům ve středu zpochybnil úterní tvrzení ministra zahraničí Rexe Tillersona o tom, že USA jsou ochotny jednat s KLDR kdykoli a bez předběžných podmínek. Mluvčí prezidentské Národní bezpečnostní rady (NSC) agenturu Reuters informoval o tom, že Pchjongjang musí nejprve „zlepšit své chování“.

„Pojďme se jen potkat, můžeme hovořit o čemkoli budete chtít. Můžeme hovořit o tom, zda to bude čtvercový nebo kulatý stůl,“ řekl Tillerson při úterní přednášce ve Washingtonu. Na prvním setkání by se podle něj mohla stanovit pravidla budoucích formálních rozhovorů. USA prý jsou připraveny jednat, jakmile budou připraveni „oni“.

Nejmenovaný mluvčí NSC podle Reuters takový přístup nepotvrdil. „Vzhledem k nedávnému raketovému testu Severní Koreje teď evidentně není (k jednání) vhodná doba,“ řekl. Americká vláda je prý jednotná v názoru, že jakékoli jednání s KLDR musí předcházet „zásadní zlepšení jejího chování“.

Tillersonovo prohlášení mezitím přivítaly Moskva a Peking. Představitelé ruského a čínského ministerstva zahraničí ve středu jeho stanovisko shodně označili za ústup od klíčového amerického požadavku, že KLDR musí nejdříve projevit ochotu jednat o zrušení svého jaderného arzenálu.

 

 

Zdroj: ČTK

Bílý dům se postavil proti Tillersonovu prohlášení o ochotě jednat s KLDR Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Americké akcie dosáhly rekordního maxima

    Byznys ·

    Americké akcie se ve středu dostaly na nová rekordní maxima. V jejich růstu jim napomohly bankovní společnosti. Peněžní ústavy těžily z očekávaného vzestupu úrokových …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.