Bílý dům představil největší daňovou reformu od Reaganovy vlády

Bílý dům ve středu odhalil návrh daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa. Ten počítá se snížením daně z firemních zisků z 35 na 15 procent i nižší zdanění jednotlivců. Reformu ještě musí schválit Kongres. Bílý dům uvedl, že bude stát za podporou podporou hospodářského růstu a zajistí pracovní místa i prosperitu americké střední třídě.

Ekonomové upozorňují, že snížení daní povede k růstu rozpočtového deficitu. Ministr financí Steven Mnuchin ale tvrdí, že Trumpův plán „za sebe zaplatí hospodářským růstem“.

„Bude to nejvýraznější snížení daní a největší daňová reforma v historii naší země,“ prohlásil ve středu Mnuchin. Trumpův ekonomický poradce Gary Cohn na pozdější tiskové konferenci hovořil o největší daňové reformě za více než 30 let, tedy od éry republikánského prezidenta Ronalda Reagana.

Plán počítá se zjednodušením daňových pravidel i se zrušením některých daní. Zahrnuje rovněž snížení nejvyšší sazby daně z příjmů jednotlivců na 35 procent ze současných 39,6 procenta a zdvojnásobení daňového odpočtu u manželských párů na 24 000 dolarů (593 000 korun) ročně. Předpokládá i daňové výhody v péči o děti, které prosazuje Trumpova dcera Ivanka. Počet daňových pásem by se měl snížit ze sedmi na tři, zatím ale není jasné, kdo bude v kterém pásmu.

Trump podle Mnuchina také navrhuje, aby firmy mohly přesouvat zisky ze zahraničí do USA při výrazně nižší daňové sazbě, než je současných 35 procent. Výši nové sazby pro repatriaci zisků ale neupřesnil. Americké firmy v zahraničí drží zisky v objemu kolem 2,6 bilionu dolarů (64 bilionů Kč), aby se vysokému zdanění vyhnuly, uvedla agentura Reuters.

Republikánští zákonodárci Trumpův daňový plán převážně vítají. Považují ho za základ pro jednání v Kongresu a předpokládají, že před uzákoněním ještě projde změnami.

Demokratičtí zákonodárci kritizují, že plán počítá s daňovými úlevami i pro lidi s nejvyššími příjmy. Zpochybňují rovněž Mnuchinovo tvrzení, že hospodářský růst vytvoří dostatek nových daňových příjmů k vykompenzování dopadu nižších daňových sazeb na rozpočet.

Snížení daní podnikům i jednotlivcům bylo jedním z hlavních pilířů Trumpovy volební kampaně. Naděje na pokles daňové zátěže po jeho zvolení přispěly k výraznému růstu cen amerických akcií.

 

 

Zdroj: ČTK

Bílý dům představil největší daňovou reformu od Reaganovy vlády Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Netflix si našel cestu na čínský trh

    Byznys ·

    Internetová televizní služba Netflix našla způsob, jak proniknout na obrovský čínský trh. Společnost podepsala licenční smlouvu s populární platformou pro video stream…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.