Bitcoin možná nepřežije, ale kryptoměna může být budoucností finančního sektoru

Bitcoin nám po brexitu ukazuje, že může plnit úlohu bezpečného stabilizátora v období krize podobně jako zlato. Přestože je hodnota bitcoinu značně volatilní a jeho budoucnost nejistá, kryptoměny jako takové mohou být budoucností celého finančního trhu. Podle novináře a publicisty Romana Chlupatého ale selháváme v tom, vypořádat se s touto novou realitou.

„Mnohé centrální banky už v tuto chvíli uvažují o tom, že by v podstatě měnový systém centrální bankou danou garantovaný byl postavený na kryptoměně. Neexistovaly by žádné jiné peníze než virtuální, což by například znamenalo zautomatizování celého procesu výběru daní,“ uvedl na rádiu Zet Roman Chlupatý, který spolu s kolegou Davidem Orrellem popisují vývoj peněz ve své knize The Evolution of Money. Taková budoucnost by tedy vypadala tak, že by veškeré platby probíhaly elektronicky a mohly být tedy lépe kontrolovány a monitorovány. „Je to takový Velký bratr, kterého by převzala a přijala za své centrální banka,“ říká Chlupatý.

Bitcoin nebo kryptoměna obecně ale v minulosti získala nálepku měny kriminálníků. Chlupatý sice uznává, že část šedé ekonomiky skutečně ke svým transakcím používá kryptoměny, zároveň ale upozorňuje na to, o čem se tolik nemluví. „Hotovost je používána k tomu samému. Podle poměrně důvěrných analýz až 70 procent britských liber v hotovosti se využívá k něčemu nekalému,“ řekl a dodal, že stinnou a světlou stránku má vše, co je v tuto chvíli spojováno s penězi.

Bitcoin, který v roce 2011 stál méně než dolar, se po prudkých vzrůstech i pádech dostal na dnešních 650 dolarů. Jen po výsledcích referenda o členství Velké Británie v Evropské unii posílil o 9 procent. Nejen úloha kryptoměn dnes roste. „Po příchodu finanční krize do Evropy došlo k výraznému nárůstu posílení nebo vzniku takzvaných lokálních měn. Například v Řecku, které bylo krizí nejvíce postiženo, ale i v Británii a v dalších zemích jsou lokálních měn tisíce,“ uvedl Chlupatý. Dále je tu pak zájem korporací vydávat své vlastní měny. 

Je ale na opuštění klasické měny, kterou známe dnes, připravena i společnost? Některé analýzy si stojí za tím, že kryptoměny v několika letech zásadním způsobem změní finanční svět a do roku 2020 připraví standardní finanční instituce až o třetinu zisků. „Pak je intelektuální úroveň nebo schopnost vypořádat se s touto novou realitou. Tam si myslím, že selháváme... Tam je potřeba lídrů, kteří nastartují diskuzi o tom, jak na to neznámo reagovat,“ uvedl Chlupatý.

 

 

Celý rozhovor se spoluautorem knihy The Evolution of Money z dílny Columbia University Press Romanem Chlupatým si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Bitcoin možná nepřežije, ale kryptoměna může být budoucností finančního sektoru Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Libra se dostala vůči dolaru na 31leté minimum

  Byznys ·

  Britská libra dnes na devizových trzích pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 dolarů a sestoupila až na 1,2798 dolaru, tedy nové minimum za téměř 31 l…

 2. ECB představila novou 50 eurovou bankovku

  Byznys ·

  Evropská centrální banka dnes představila novou bankovku v hodnotě 50 eur, která má více bezpečnostních prvků, aby bylo těžší ji padělat. Do oběhu má být nová bankovka…

 3. Fotogalerie: Historie americké vlajky

  Společnost ·

  Američané dnes slaví Den nezávislosti, který připomíná přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států. V tento den jsou vlajkou se třinácti pruhy a padesáti hvězdami d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.