Bitcoin je hrozbou pro životní prostředí, na jeho těžbu se využívá ohromné množství energie

Letošní boom pojící se k enormnímu růstu digitální měny bitcoin může udělat ze spekulantů velké boháče. Na druhé straně jsou lidé, kteří tvrdí, že tato kryptoměna škodí ve velké míře životnímu prostředí. Bitcoin je rovněž platidlem na černém trhu. Využívají jej rovněž režimy, které chtějí zamaskovat své nelegální transakce. Konkrétním příkladem je pak Severní Korea diktátora Kim Čong-una. Na počátku roku dosahovala cena jednoho bitcoinu 1000 dolarů (22 tisíc korun). Nyní se už přehoupla přes hranici 16,5 tisíců dolarů (363 tisíců korun). Více o tom informoval zpravodajský portál CNN.

Kritici bitcoinu hovoří o této alternativě běžných měn jako o „podvodu“ a varují před narůstající se bublinou. Nově se ale objevují i názory ochránců přírody o tom, že těžení bitcoinů jde proti zvětšujícímu se úsilí v boji o čisté životní prostředí.

„Bitcoin zpomaluje úsilí v dosažení razantního přechodu od fosilních paliv,“ podle CNN to napsal na environmentálním portálu Gris meteorolog Eric Holthaus .

Na rozdíl od dolaru nebo libry, se tato virtuální měna neváže k centrální bance. Bitcoiny se těží pomocí počítačů a rozsáhlých datových centrech, jež spotřebovávají velké množství energie.

Ještě znepokojující věc podle CNN představuje fakt, že bitcoinová energetická náročnost bude ještě ve větší míře eskalovat. Jak zájem o bitcoiny roste, tak se společnost podle Holthause snaží těžit stále větší množství bitcoinů. Ruku v ruce s tím muší počítače řešit stále obtížnější matematické úlohy. Tím vzniká vyšší závislost na energiích.  

Holthaus učinil rovněž překvapivou předpověď. Bez znatelné změny zpracovávaných transakcí může dojít do poloviny roku 2019 k vypotřebování elektřiny potřebné pro napájení Spojených států. Zdroj obav s ohledem na životní prostředí se rovná skutečnosti, že většina bitcoinů se těží na území Číny.  

V Čině se těží velké množství bitcoinů především kvůli levné ceně elektřiny a půdy. Ve své nedávné studii o tom referovali výzkumníci z Univerzity v Cambridgi. Problémem je ale fakt, že většina čínské energie pochází z neefektivních uhelných elektráren, které mají negativní vliv na ovzduší. 

Bylo by nespravedlivé hovořit pouze o těžařích, jež se nezajímají o životní prostředí. Ve Vídni totiž funguje firma HydroMiner. Ta bitcoiny těží pomocí obnovitelné hydroelektrické energie. V komplexním záběru na samotný bitcoin je budoucnost ve velké míře dosti skeptická. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Bitcoin je hrozbou pro životní prostředí, na jeho těžbu se využívá ohromné množství energie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.