„Bio se stalo sexy potravinou. Lidé už ho nevnímají jako doménu hipíků,“ říká Kukla ze Sklizeno

Oblíbenost bioproduktů v České republice stoupá. Zatímco před deseti lety se jich u nás spotřebovalo v průběhu roku pouze za půl miliardy korun, v současnosti už spotřeba překročila hodnotu dvou miliard korun. Podle zakladatele společnosti Sklizeno Davida Kukly je to i díky tomu, že se výrazně proměnilo vnímání lidí na bio. Podle něj bude mít sortiment bioproduktů tendenci růst také v budoucnu.

Na biopotraviny a jiné produkty s certifikací bio už dnes nenarážíte jen ve specializovaných obchůdcích se zdravou výživou. Stále častěji se objevují i v sortimentu velkých obchodních řetězců. „Nedělají to proto, že jsou nadšenci do bia, ale protože si všímají, že to lidé vyžadují,“ řekl na rádiu Zet Kukla. Statistiky hovoří jasně. Za deset let se spotřeba bioproduktů zvýšila čtyřnásobně. Celkový obrat biopotravin v tuzemsku za rok je pak kolem tří miliard korun.

Biopotraviny tak nenakupuje jen jakási menšina nadšenců, která vybočuje z mainstreamu. Dnes už je to v podstatě kdokoliv v produktivním věku. Ve většině případů jsou to mladé rodiny - hlavně maminky, které chtějí svým dětem dopřát to nejlepší, co je na trhu.  A právě posun ve vnímání bioproduktů vidí Kukla jako klíčový pro jeho vzrůstající oblíbenost. „Bio bylo vnímáno jako věc, která je drahá, v podstatě se jí nedá věřit a je doménou omezeného počtu lidí. Dnes se stalo sexy potravinou. Lidé už to vnímají zkrátka jinak,“ uvedl.

Stále je ale podle Kukly kam se posouvat. V České republice se podíl biopotravin z celého objemu prodaných potravin pohybuje kolem 0,7 procenta. V Německu je to přitom pět procent a v Rakousku ještě více. „To je pro mě dobrý signál, protože vím, že máme kam jít. Ať chceme nebo ne, tak Německo v mnoha směrech kopírujeme,“ řekl Kukla. 

Nejen příklad našich sousedů může tento sortiment posouvat k většímu růstu. I děti současných mladých rodin, které bio nakupují, si mohou vytvořit určitý návyk. Kukla je tedy přesvědčen, že bio bude i v budoucnu růst. Že by se ale biopotraviny dostaly na polovinu produkce si však nemyslí. „Pokud se ale dostaneme na úroveň Německa, tak to bude znamenat zásadní skok, ale i zlevnění těch biopotravin.“

 

 

Celý rozhovor se zakladatelem společnosti Sklizeno Davidem Kuklou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Bio se stalo sexy potravinou. Lidé už ho nevnímají jako doménu hipíků,“ říká Kukla ze Sklizeno Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.