reklama

Bílý dům brzy zveřejní svůj mírový plán pro Blízký východ

Americká vláda dokončuje dlouho očekávaný mírový plán pro Blízký východ a brzy ho zveřejní. S odvoláním na vládní činitele to napsal list The New York Times (NYT). Detaily Bílý dům tají, hlavní obavou Washingtonu je prý zajistit, aby se plán nenarodil jako mrtvé dítě. Po oznámení, že Spojené státy uznají Jeruzalém za hlavní město Izraele, nejsou totiž Palestinci ochotni se s Washingtonem bavit, napsal americký list.

Mohlo by vás zajímat

Američtí činitelé přirovnávají mírový plán k navigačnímu softwaru, který umožňuje dospět do stanovené destinace, a vyhnout se přitom dopravním zácpám. Několikastránkový plán nebude mít závazné body, přímo například nestanoví vytvoření dvou států ani závazně neukládá řešení osudu palestinských uprchlíků. V obou případech bude spíš ukazovat cestu k dosažení těchto cílů, stejně jako k řešení otázky hranic, bezpečnosti a statusu Jeruzaléma.

Podle dřívějších zpráv arabského tisku americký plán nevylučuje, že se východní Jeruzalém stane hlavním městem Palestiny, avšak podmiňuje to tím, aby jeruzalémské Staré Město spadalo pod mezinárodní správu. Dále počítá s tím, že Palestina bude demilitarizovaný stát s omezenou svrchovaností. Jeho hranice nemají být totožné s liniemi z roku 1967.

Otázku uprchlíků, kteří odešli ze svých domovů po vzniku Izraele, plán údajně navrhuje řešit tak, že tito lidé zůstanou tam, kde žijí nyní, tedy mimo Izrael, a za to dostanou kompenzaci. Pod kontrolou Izraele má zůstat údolí řeky Jordán, které leží u hranice s Jordánskem a které by tvořilo východní hranici Palestiny. Velké bloky izraelských osad budou zachovány, malé osady budou přemístěny; kam, není známo.

 

Zdroj: ČTK

Bílý dům brzy zveřejní svůj mírový plán pro Blízký východ Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Zástupci CDU/CSU a SPD podepsali koaliční smlouvu

  Společnost ·

  Zástupci konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) dnes v Berlíně podepsali koaliční smlouvu. Stalo se tak téměř šest měsíců po parlamentních volbách. Vel…

 2. Škoda Auto hlásí rekordní únor

  Byznys ·

  Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto měla nejlepší únor za 123 let existence firmy, svým zákazníkům po celém světe dodala 92.800 vozů. Je to nárůst o 14,3 procenta …

 3. Plán na reformu eurozóny nabere zpoždění

  Společnost ·

  Plán na reformu eurozóny, který chtěli zástupci Německa a Francie původně představit na summitu Evropské unie koncem března, bude mít zpoždění. Napsal to dnes server n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.