Bilancování výzkumu a vývoje v roce 2017: Velká očekávání, spíše skromné výsledky

Zbývá pouze pár dní do konce roku a nabízí se logicky otázka, jak se loni dařilo výzkumu a vývoji. Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz na rádiu Zet bilancuje oblasti týkající se legislativy, financování a personálních změn. Podle jeho slov velká očekávání převážil skromný výsledek. 

Legislativa

Pracovalo se velmi intenzivně na zcela novém zákonu. Konkrétně pak jde o zákon o podpoře výzkumu, vývoje a inovací, které předjímal i vznik zcela nového ministerstva – Ministerstva pro výzkum a vývoj.

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy od 1. 7. 2017 vede takzvaný seznam výzkumných organizací. K 26. 12. 2017 je v něm zapsáno 115 subjektů. Prozatím v něm však nefigurují ústavy Akademie věd ČR.

Od 18. 8. 2017 začala platit novela zákona o registru smluv, která vyjmula některé smlouvy v oblasti výzkumu a vývoje z povinnosti uveřejnění – u veřejných vysokých škol a veřejných výzkumných institucí.

Financování

V roce 2016 proudilo do oblasti výzkumu a vývoje celkově 80,1 miliardy korun, přičemž soukromé zdroje tvořily 61 procent.

Vzhledem k hospodářskému růstu a dobré kondici podnikatelských subjektů lze podle Aleše Vlka předpokládat, že by se mohla mírně zvýšit výše prostředků investovaných do vědy a výzkumu ze strany soukromého sektoru.

Celkový objem veřejných prostředků do oblasti vědy výzkumu a inovací pro rok 2017 schválila Poslanecká sněmovna ve výši 40,2 mld. korun.

Personální změny

Aleš Vlk si všímá nástupu Evy Zažímalové na pozici předsedkyně Akademie věc ČR a rovněž výměny členů předsednictva Technologické agentury České republiky. 

Výměnu vedení zaznamenaly i některé vysoké školy. Staronové vedení zůstalo na Univerzitě Karlově, na Vysokém učení technickém v Brně nebo na Univerzitě Palackého v Olomouci. Nové vedení má Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Technická univerzita Liberec a Univerzita Pardubice.

Nejvýznamnější změny zaznamenala vláda a ministerstva. Skončil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. Jeho místo v čele Rady pro výzkum, vývoj a inovace obsadil předseda vlády Andrej Babiš.

„Dle našich informací by celá jedna sekce na úřadu vlády, která se věnovala VVI, měla být k 1. 1. 2018 zrušena. Ministrem školství, které je dle kompetenčního zákona odpovědné za realizaci vědecké politiky, se stal v nové vládě Robert Plaga, který působil jako náměstek pro oblast vysokého školství, vědy a výzkumu,“ řekl Aleš Vlk. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Bilancování výzkumu a vývoje v roce 2017: Velká očekávání, spíše skromné výsledky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Čínská Geely kupuje podíl 8,2 % v AB Volvo

  Byznys ·

  Čínská společnost Zhejian Geely Holding Group kupuje od firmy Cevian Capital její podíl 8,2 procenta ve švédském výrobci nákladních automobilů AB Volvo. Informace vych…

 2. Obchody otevírají a začínají výprodeje

  Byznys ·

  Po téměř třech dnech se ve středu znovu otevřou nákupní centra a velké obchody. Prodejny nad 200 metrů čtverečních musely být podle zákona od poledne 24. prosince, na …

 3. Drahoš se ostře ohradil vůči Zemanovu poselství

  Společnost ·

  Miloš Zeman podle jeho protikandidáta v lednové volbě hlavy státu Jiřího Drahoše zcela ignoruje roli prezidenta při sestavování vlády a po celou dobu svého mandátu se …

 4. Lavrov: Rusko může usnadnit kontakty USA a KLDR

  Společnost ·

  Rusko je připraveno všemožně usnadnit přímé jednání mezi Spojenými státy a Severní Koreou. V rozhovoru s agenturou RIA Novosti to řekl ruský ministr zahraničí Sergej L…

 5. E-shopy dnes spouští povánoční výprodeje

  Byznys ·

  Internetové obchody spouští téměř ihned po rozbalení vánočních dárků povánoční výprodeje. Cílí tak na ty, kteří dostali pod stromeček hotovost. Kamenné prodejny se zák…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.