Bezpečnostní pásy zvyšují šanci na přežití při dopravní nehodě o 50 %

Podle statistik ministerstva dopravy byl loni druhým nejčastěji bodovaným přestupkem jízda bez použití bezpečnostních pásů. Lidé se tím přitom vystavují velkému riziku. Ze tří set osob, které loni zemřely při dopravní nehodě, neměla pásy celá jedna třetina. Šance na přežití s bezpečnostními pásy se přitom zvyšuje o padesát procent. Na rádiu Zet o této problematice hovořil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold

Před nastartováním vozu a samotným vyjetím by si řidič měl nejprve zkontrolovat, jak má nastavený pás. Člověk si jej musí dotáhnout tak, aby pevně přiléhal k tělu.

„Často je to nepříjemné, ale v případě nárazu nás uvolněný pás nezachytí okamžitě a tělo poté pokračuje až do chvíle, než nás pás zachytí. Tam jde i o centimetry, ale někdy i o více centimetrů a poté můžeme ztrácet výhodu, kterou máme společně s airbagem,“ řekl Neřold na rádiu Zet.

Není tedy záhodné si zpříjemňovat pohodlí úmyslně povolenými bezpečnostními pásy. Bezpečnostní pás není pro nic za nich. Má člověka držet v sedačce a během dopravní nehody tak snížit riziko smrti nebo zranění.

„Někteří výrobci montují do aut i předpínače bezpečnostních pásů. To znamená, že v případě havárie se automaticky použitím patrony pod sedačkou bezpečnostní pásy celé posádky dotáhnou a jejich těle se zafixují ve správné poloze,“ sdělil Neřold.

Některé automobily zahrnují ve své výbavě i automatické dotažení pásů. Důvodem je právě zmírnění míry zranění. Pokud takovýto systém nemáte, tak si bezpečnostní pásy kontrolujte sami. Neopomíjejte skutečnost, že může jít i o samotný život! 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s mluvčím ministerstva dopravy Tomášem Neřoldem. Celý článek si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Bezpečnostní pásy zvyšují šanci na přežití při dopravní nehodě o 50 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V Dubaji došlo k testování létajícího taxi

  Tech ·

  V Dubaji došlo v pondělí k testovacímu letu bezpilotního letounu, který by v brzké době měl zastávat funkcí létajícího taxíku. Informaci uvedla agentura Reuters. Dron …

 2. Ceny ropy se vyšplhaly na dvouleté maximum

  Byznys ·

  Ceny ropy se v pondělí vyšplhaly na nejvyšší úroveň od července 2015. Způsobila to hrozba Turecka o zavření ropovodu z iráckého Kurdistánu do jeho přístavů. Důvodem by…

 3. Euro po volbách v Německu oslabilo

  Byznys ·

  Evropská měna zahájila nový týden poklesem. Mohou za to nejasné výsledky voleb v Německu. Americké měně k růstu pomohly také volby na Novém Zélandu. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.