Bezosovy lety do vesmíru přijdou na 4,5 milionu korun

Vesmírná společnost Blue Origin podnikatele Jeffa Bezose plánuje účtovat cestujícím za první výlety do vesmíru 200 až 300 tisíc dolarů (4,5 až 6,7 milionu korun). První cesty by mohla provést už v příštím roce. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. 

O cenu za "svezení" v kapsli rakety New Shepard od Blue Origin se zajímají jak potenciální zákazníci, tak i kosmický průmysl. Chtějí zjistit, zda bude natolik dostupné, aby společnost mohla generovat dostatečnou poptávku, a dokázala tak generovat příjmy z vesmírné turistiky.

Vedení společnosti, jejíž základy položil v roce 2000 zakladatel internetového obchodu Amazon, na obchodní konferenci minulý měsíc uvedlo, že ​​brzy plánují zkušební lety s lidskou posádkou a s prodejem lístků začnou příští rok.

Společnost už zveřejnila obecný návrh vozidla. Zahrnuje raketu a oddělitelnou kapsli pro cestující. Ohledně výrobního stavu a cen jízdenek ale mlčí. Zástupci společnosti Blue Origin na žádosti o připomínky k programům a cenové strategii neodpověděli. Bezos agentuře Reuters uvedl, že o cenách vstupenek ještě nebylo rozhodnuto.

Jeden ze zaměstnanců společnosti Blue Origin, který je o cenovém plánu obeznámen, agentuře sdělil, že společnost začne prodávat lístky v rozmezí přibližně 200 až 300 tisíc dolarů. Druhý zaměstnanec řekl, že vstupenky mají přijít minimálně na 200 tisíc dolarů.

Blue Origin

V kapsli New Shepardu je k dispozici šest míst uspořádaných do kruhu kolem zářící modré konzole. Sedadla jsou rozmístěna rovnoměrně a přiléhají k řadě oken o velikosti dveří. Sama společnost Blue Origin je nazývá „největší okna ve vesmíru.“ Jsou 108 centimetrů vysoké, což je téměř trojnásobek výšky okna v tryskáčích. Kapsle má pak necelých 50 metrů čtverečních. Raketa cestující vyveze více než 100 kilometrů nad zem do suborbitálního prostoru. To je dostatečná výška na to, aby cestující zažili několik minut stavu beztíže a uviděl zakřivení planety, než se kapsle pod tlakem vrátí na zem za použití padáků.

 

 

Zdroj: Reuters, YRN

Bezosovy lety do vesmíru přijdou na 4,5 milionu korun Foto: Blue Origin

reklama

Další články

  1. Facebook nebude mazat falešné zprávy

    Tech ·

    Americká internetová společnost Facebook nehodlá na své sociální síti mazat falešné zprávy. Podle firmy by to bylo v rozporu se základními principy svobody projevu. In…

  2. Ťok odvolal část dozorčí rady Českých drah

    Byznys ·

    Ministr dopravy Dan Ťok prostřednictvím řídícího výboru Českých drah odvolal z devítičlenné dozorčí rady jejího předsedu Milana Ferance a další čtyři členy. Novým před…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.