Bezosova vesmírná raketa má svého prvního zákazníka

Nová raketa soukromé vesmírné společnosti Blue Origin má prvního zákazníka. Je jím francouzská společnosti Eutelsat provozující komunikační satelity. Zakladatel společnosti Jeff Bezos oznámil, že raketa Blue Origin by měla vypustit satelit Eutelsatu do roku 2022. Bezos a generální ředitel francouzské společnosti Rodolphe Belmer oznámili vzájemnou smlouvu na letecké konferenci ve Washingtonu.

„Byli jsme ohromeni průmyslovým přístupem Blue Origin a my neustále hledáme možnosti inovace v průmyslu, který zefektivňuje náklady ohledně přístupu do vesmíru,“ uvedla mluvčí Eutelsatu Vanessa O'Connor.

Twitter

Satelit Eutelsatu by měla do vesmíru raketa New Glenn, budoucí raketa Blue Originu, která nese jméno po zesnulém americkém astronautovi Johnu Glennovi. New Glenn bude nejvýkonnější raketou společnosti, která bude schopna dosáhnout do výše nízké oběžné dráhy Země, kde obíhá Mezinárodní vesmírná stanice. Blue Origin očekává, že lety s touto raketou zahájí do roku 2020.

Společnost již má raketu New Shepard. Ta ovšem zvládá pouze suborbitální lety, které dosahují jen za okraje zemské gravitace. Bezos je jedním z podnikatelů, kteří zlevnit lety do kosmu a zasadit se cesty člověka do vesmíru jako součást soukromých podniků. O stejnou myšlenku se zasazují například i generální ředitel automobilky Tesla a společnosti SpaceX Elon Musk nebo majitel značky Virgin Richard Branson.

SpaceX například nedávno oznámila, že soukromé lety do vesmíru budou už příští rok skutečností. Uskuteční totiž let k Měsíci, do jehož blízkosti dopraví dva lidi, kteří si cestu objednali.Oba zámožní pasažéři již zaplatili „významnou“ zálohu, uvedl Musk. „Podle mě do toho jdou s otevřeným hledím a vědí, že tu existuje určité riziko,“ řekl novinářům v konferenčním hovoru Musk. Dvojice podle něho před letem podstoupí intenzivní přípravu. K Měsíci je donese vesmírná loď Dragon určená pro lety s posádkou, kterou ze Země vynese upravený typ rakety Falcon. 

 

 

Zdroj: Zet, CNN

Bezosova vesmírná raketa má svého prvního zákazníka Foto: Twitter/@Eutelsat_SA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.