Bez zásahu politiků se v Německu nepodaří naplnit cíl snížit emise o 40 %

Německo si stanovilo v rámci projektu Energiewende cíl, že do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů o 40 procent. Analytik společnosti RSJ Jakub Kučera na rádiu Zet říká, že pokud nepřijde zásah ze strany politiků, tak se tento bod nepodaří naplnit. Důvodem je skutečnost, že při životě se stále drží tamní úhelné elektrárny. Stalo se tak i navzdory tomu, že prohrály souboj s obnovitelnými zdroji energie. 

„Je docela zajímavé, že Německo se současně stává čím dál větším exportérem elektrické energie. Dalo by se říci, že německý export představuje čím dál více elektřiny z uhlí. Bude zajímavé sledovat, jak německá vláda k tomuto problému přistoupí. Už se rýsuje určité řešení,“ informoval Kučera.

Projekt Energiewende má i přesto výraznou podporu od místních obyvatel. To přitom potvrdil i aktuální výzkum společnosti YouGov. V něm se třetina dotázaných vyslovila pro co nejrychlejší odstavení všech německých elektráren.

Vládní a občanská podpora je i přesto zatím krátká na zabránění problémů, jež projekt Energiewende doprovázejí.

Německo bude mít v rámci tohoto projektu podle Kučery i problémy s podíly obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie. Bude totiž složité splnit do roku 2020 cíl, který má dosáhnout 18 procent. Podobné je to přitom i se snížením celkové spotřeby energie. To je totiž menší, než si vláda původně představovala.

„Velký problém Německa spočívá v tom, že chybějí dráty. Jsou nedostatečně vybudované přenosové sítě. Je to problém zejména v tom ohledu, že přibývají výrobní kapacity zejména v severním Německu, kde hodně fouká u moře a vzniká tam opravdu velké množství větrných elektráren. Současně je ale spotřeba elektřiny stále vysoká na jihu, kde naopak ubývají výrobní kapacity,“ řekl na rádiu Zet Kučera. 

 


Celý článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s analytikem společnosti RSJ Jakubem Kučerou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Bez zásahu politiků se v Německu nepodaří naplnit cíl snížit emise o 40 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.