Bez podezření ze spáchání trestného činu nemůže policie požadovat od řidiče občanský průkaz

Na základě zákona o silničním provozu a zákona o policii České republiky je řidič povinen předložit policistovi v rámci běžné dopravní kontroly řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla a doklad o povinném ručení. Policista ovšem nemůže od řidiče požadovat předložení občanského průkazu, pokud jej nepodezřívá ze spáchání trestného činu. Na rádiu Zet to řekl advokát Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. 

Oprávnění k zastavení vozidla mají na základě zákona o silničním provozu uniformovaní policisté, vojenští policisté nebo strážnici obecní policie ve stejnokrojích. Strážníkům se této pravomoci dostává zejména ve chvíli, kdy zastavují vozidla před přechodem pro chodce kvůli zajištění bezpečnosti přecházejících osob. 

„Toto oprávnění mají samozřejmě i jiné osoby ale v omezeném rozsahu. Jsou to například účastníci nehody, strážní zaměstnanci, celníci, doprovod školní a předškolní mládeže, generální inspekce, zaměstnanec údržby, oprav a výstavby silnic nebo dokonce i průvodce hnaných zvířat,“ vysvětlil Janík na rádiu Zet. 

Pokud řidiče policista zastaví v rámci běžné dopravní kontroly, může od něj právo požadovat řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla a doklad o povinném ručení. Řidiče starší 65 let pak může požádat o předložení dokladu o zdravotní přizpůsobivosti k řízení vozidla. 

Policista i obecní strážník může dále řidiče vyzvat k vyšetření na přítomnosti alkoholu nebo jiné návykové látky v těle. 

„Co se týče případného požadavku kontroly provádějícího policisty na předložení občanského průkazu, tedy dokladu určeného k dokázání totožnosti kontrolované osoby, policista automaticky takové oprávnění při běžné dopravní kontrole nemá,“ uvedl Janík.

Policie má právo požadovat občanský průkaz pouze tehdy, když řidiče podezřívá ze spáchání trestného činu nebo právního deliktu. Tímto může být například překročení rychlosti nebo popis řidiče shodující se s hledanou či pohřešovanou osobou.

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Bez podezření ze spáchání trestného činu nemůže policie požadovat od řidiče občanský průkaz Foto: ČTK/Petrášek Radek

reklama

Další články

  1. USA vyslaly bombardér nad Korejský poloostrov

    Společnost ·

    Americký bombardér B-52 dnes přeletěl nízko nad územím spojenecké Jižní Koreje. Šlo o demonstraci síly USA po středečním severokorejském jaderném testu, napsala agentu…

  2. Alter Eko: Vývoj měnové politiky v roce 2016

    Byznys ·

    Od krizového roku 2008 hraje měnová politika ve finanční světě velkou roli. Postupné oživování ekonomik ale vyvolává diskuzi o tom, zda je toto monetární inženýrství j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.