Berlusconi si přisvojil zásluhy za ukončení studené války

Bývalý italský premiér se v rámci předvolební kampaně pochlubil tím, že konec studené války mezi Spojenými státy a někdejším Sovětským svazem je jeho zásluhou. Ačkoli podle historiků toto období skončilo na přelomu 80. a 90. let, prohlásil lídr favorizované středopravé koalice, že definitivní konec přišel díky jeho diplomatickému umu v roce 2002 na summitu NATO. Napsala to agentura Reuters.

"Když jsem byl u vlády v roce 2001, veřejně jsem říkal, že chci ukončit studenou válku, která probíhala 50 let a byla strašným utrpením," řekl jednaosmdesátiletý politik a mediální magnát v dnešním rozhovoru s italskou televizí. "A to se mi povedlo, protože tady v Římě, na (základně) Pratica di Mare, jsem v roce 2002 s využitím veškerých svých schopností (budování) přátelských vztahů přesvědčil George W. Bushe a Vladimira Putina, aby ukončili studenou válku," dodal Berlusconi.

Zatímco historici spojují konec studené války zejména s pádem Berlínské zdi v roce 1989 a rozpadem Sovětského svazu o dva roky později, čtyřnásobný šéf italské vlády za klíčový moment označil podpis dohody mezi NATO a Ruskem na zmíněném summitu.

Berlusconi vede necelý měsíc před italskými parlamentními volbami velmi aktivní kampaň, ačkoli se sám kvůli soudnímu zákazu nemůže kvůli daňovým únikům až do příštího roku ucházet o veřejné funkce. Nedávno například označil migranty za "sociální bombu hrozící explozí" či označil populistické Hnutí pěti hvězd za nebezpečí pro Itálii. Podle průzkumů má koalice jeho strany Vzhůru, Itálie s dalšími formacemi šanci získat přes 30 procent hlasů a volby vyhrát, absolutní většinu v parlamentu však patrně nezíská.

 

Zdroj: ČTK

Berlusconi si přisvojil zásluhy za ukončení studené války Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Inflace v lednu meziročně zpomalila na 2,2 %

    Byznys ·

    Spotřebitelské ceny v lednu meziročně stouply o 2,2 %. Oproti prosinci jde o 0,2 procentního bodu nižší úroveň. Meziroční inflace tak dosáhla nejnižší úrovně od loňské…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.